Öröm az unió központjában

A cseh alkotmánybíróság döntését kedden délelőtt lelkesen üdvözölte a washingtoni EU-USA-csúcson tartózkodó José Manuel Barroso bizottsági elnök, valamint Jerzy Buzek, az Európai Parlament elnöke. Még nem tudták, hogy november harmadika csaknem történelmi napként vonul be az unió történetébe, hiszen délután Václav Klaus kézjegye is rákerült a lisszaboni szerződésre.

Brüsszelt egyszer már átjárta a melengető boldogság, amikor Klaus követelésére a soros svéd elnökség tíz nappal ezelőtt bizalmas választ adott, amit aztán a cseh államfő pozitívan fogadott. Akkor azonban senki sem tudta egészen pontosan, mit is ajánlott fel Reinfeldt svéd kormányfő cserébe a szignóért. A múlt heti csúcson aztán az állam- és kormányfők megadták Klausnak, amit kért, vagyis országa kimaradhat a lisszaboni szerződéshez fűzött alapjogi chartából, akárcsak a britek és a lengyelek, akik más és más okokból kérték a felmentést, de még idejében. Klaus jól kiszámította, hogy a Benes-dekrétumok emlegetésével darázsfészekbe nyúl, s a tagállamok ebben aligha követik. De kérését gyorsan teljesítették az uniós vezetők, csak hogy ne húzódjék már tovább az új alapszerződés ügye, s végre hozzá lehessen fogni az intézményi reformokhoz, s meg lehessen kezdeni a jelöléseket az Európai Tanács elnöki posztjára, a külügyminiszteri tárca élére, s a bizottságba. Ami már most bizonyos, hogy a jövő évet a spanyol-belga-magyar trió a lisszaboni szerződés jegyében kezdi meg.

Az unióban a vezető politikusok közül csak egy szomorkodott, David Cameron, a toryk vezére, aki ha hatalomra is kerül jövő nyáron, a választások után, bizonyosan nem írhat ki népszavazást a szerződésről.

Bajnai Gordon miniszterelnök üdvözölte a cseh alkotmánybíróság keddi döntését, amely "jó hír Európának, jó hír Magyarországnak, és jó hír a magyar polgároknak határon innen és túl". A kormányszóvivői iroda közleménye szerint Bajnai úgy véli, hogy a liszszaboni szerződéssel új fejezet kezdődhet, s hangsúlyozza: a szerződés és az ahhoz kapcsolódó alapjogi charta erősíti a kisebbségek jogait. A magyarok jól járnak, függetlenül attól, milyen országban élnek. Lisszabon után az Európai Unió bővítése is felgyorsulhat, és megnyílhat az út Horvátország és a többi nyugat-balkáni állam integrációja felé. A közlemény emlékeztet arra, hogy Magyarország elsőként ratifikálta a lisszaboni szerződést 2007. december 17-én.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.