Moszkvában marad a polóniummerénylő

A brit külügyminiszter orosz kollégájával, Lavrovval és másod-unokatestvérével is találkozott.

Az atomfegyverek kérdésében egyetért, a polóniumbotrányban azonban továbbra sem talált közös hangra Moszkva és London. Míg David Miliband tegnapi látogatásán közös nyilatkozatot írt alá orosz kollégájával, Szergej Lavrovval a tömegpusztító fegyverek terjesztésének megakadályozását támogatva, a két külügyminiszter továbbra sem jutott közös nevezőre a Londonban három éve polóniummérgezésben életét vesztő Alekszandr Litvinyenko - az orosz Szövetségi Biztonsági Szolgálat egykori tisztje - meggyilkolásával vádolt, Moszkvában tartózkodó Andrej Lugovoj kiadatásáról.

- Nyilván értik a brit kollégáink, hogy kérésük irreális - jelentette ki Lavrov, utalva arra, hogy az orosz állampolgárok kiadatását országa alkotmánya is tiltja. A külügyminiszter szerint ugyanakkor Moszkva kész lefolytatni a bírósági eljárást, amennyiben Londontól minden szükséges iratot kézhez kap az orosz legfőbb ügyészség.

- A gyilkosság Londonban történt, így a tárgyalásnak is ott kell lefolynia - mondta ugyanakkor Miliband az orosz Echo Moszkvi rádiónak, jelezve, hogy a 2007-es kiadatási kérelem óta London álláspontja változatlan.

A nézeteltérések ellenére közös deklaráció született tegnap az afganisztáni, a közel-keleti rendezést és az atomfegyverek csökkentésének fontosságát illetően. Utóbbi azonban, hangsúlyozta Lavrov, nem jelenti, hogy Moszkva elállna a nukleáris kísérletektől. "Ha csak az öt deklarált atomhatalom létezne, már rég született volna ilyen közös megállapodás" - jelentette ki az orosz külügyminiszter.

A közös deklaráció ugyanakkor jelzi, hogy London bízik az Egyesült Államok és Oroszország közötti tárgyalások sikerében, amely révén a stratégiai fegyverek korlátozásáról szóló, decemberben lejáró START-1 egyezményt várhatóan újabb megállapodás követi. Moszkva és London álláspontja közeli az iráni atomprogramot illetően is.

Miliband a tárgyalások végeztével találkozott orosz másod-unokatestvérével: a múlt hónapban ugyanis kiderült, hogy míg Miliband nagyapja a múlt század húszas éveiben Varsóból Nyugatra, addig a nagyapa fivére a Szovjetunióba vándorolt. Az orosz ágat Szofija Davidovna Milibend képviseli, akivel a külügyminiszter szakmailag is találhat közös témát, miután a 86 éves asszony az Orosz Tudományos Akadémia Keletkutató Intézetében hosszú éveken át Iránnal foglalkozott.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.