Tapsvihar a német egység atyjainak

A Friedrichstadtpalast színpadán általában hosszú lábú táncosnők kápráztatják el a nagyérdeműt, a berlini revüszínházat szombaton zsúfolásig megtöltő publikum azonban most más látványt jutalmazott többször is dörgő tapssal. Az ünneplés a német újraegyesítés "atyjainak" szólt. A német kereszténydemokratákhoz közeli Konrad Adenauer Alapítvány rendezvényén Mihail Gorbacsov volt szovjet pártfőtitkár, idősebb George H. W. Bush egykori amerikai elnök és Helmut Kohl korábbi német kancellár együtt emlékezett a berlini fal 1989 november 9-i leomlására.

A falomlás közelgő húszéves jubileumához kötődő rendezvényen különösen Kohl fellépése hatotta meg a közönséget, amelynek soraiban helyet foglalt Angela Merkel kancellár, Horst Köhler államfő és Németh Miklós volt magyar kormányfő is. A "pfalzi óriásnak" is hívott Kohl először jelent meg a nyilvánosság előtt azóta, hogy miután tavaly elesett otthonában, hosszú hónapokat töltött kórházban. A tolókocsiba kényszerült hetvenkilenc éves konzervatív politikus láthatóan továbbra sincs jó állapotban, a szavait néha nehezen lehetett érteni. Annyit persze igen, hogy, a békés úton megvalósított egység őt rendkívüli büszkeséggel tölti el.

Az egykori NSZK és NDK újraegyesítését a kezdeti habozás után erősen támogató Bush a XX. század egyik legnagyobb politikusának nevezte Kohlt. - Rá mindig lehet számítani - tette hozzá az exkancellár kezét többször látványosan megszorító Gorbacsov, azt sem elhallgatva, hogy a volt (nyugat-) német kormányfővel nem volt mindig ilyen felhőtlen a viszonyuk. A 78 éves volt szovjet államfő aztán alaposan meglepte a nála hét évvel idősebb Busht, amikor azzal rukkolt elő, hogy az Egyesült Államoknak jól jön némi peresztrojka. Vagyis a negyvennegyedik elnöknek, Barack Obamának folytatnia kell az USA politikai-társadalmi "átépítését", hogy az ország képes legyen megfelelni szuperhatalmi státuszának.

Az egykori Kelet-Berlin szívében tartott megemlékezésről szembetűnően hiányoztak a két másik világháború-győztes nyugati hatalom, Franciaország és Nagy-Britannia magas rangú képviselői. A távollétet indokolhatta: húsz évvel ezelőtt London és Párizs bizalmatlanul és gyanakodva szemlélte a német újraegyesítést, mert attól tartottak, hogy Németország újra európai dominanciára fog törni.

Németország a nyugati szomszédaival fenntartott mély, bensőséges viszonyt a Lengyelországhoz fűződő kapcsolataiban is meg akarja valósítani - erről Guido Westerwelle beszélt Varsóban. A német liberálisok pártelnökét első önálló külügyminiszteri útja a hétvégén a lengyel fővárosba vitte. Westerwelle a vizittel is azt a többször hangoztatott berlini szándékot kívánta demonstrálni, hogy az új jobbközép német kormány a jövőben több figyelmet kíván fordítani a kelet-európai EU-partnerekre. (Berlini tudósítónktól)

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.