Csalódtak a palesztinok Clintonban

Az amerikai külügyminiszter példátlan önkorlátozásnak nevezte az izraeli kormánypolitikát a zsidó telepbővítések ügyében, elidegenítve ezzel a másik oldalt a béketárgyalásoktól.

A közel-keleti békefolyamat felélénkítésére érkezett a hét végén a térségbe Hillary Clinton külügyminiszter, aki - kiállva az izraeli erőfeszítések mellett - a palesztinok oldalára dobta át a labdát. Miközben Barack Obama elnök és külpolitikája igen népszerűtlen a zsidó államban, az amerikai diplomácia irányítója az izraeli médiának is feltűnő módon állt ki most Benjamin Netanjahu kormányfő mellett. - Rendkívüli korlátozás ez (ti. Izrael részéről) a telepekkel kapcsolatban a tárgyalások megkezdése előtti kontextusban - mondta Clinton, a miniszterelnökkel az oldalán.

Az amerikai részről elfogadott izraeli álláspont szerint 3 ezer lakóegység építését még befejezik, továbbá - hangsúlyozottan ideiglenesen - befagyasztják a telepbővítést (kivéve Kelet-Jeruzsálemben), és nem folytatják a földkisajátításokat. Clinton kiemelte: azt várja, hogy amint lehet, mindkét fél visszatér a tárgyalásokhoz. Mint mondta, és később Philip Crowley külügyi államtitkár is így pontosított az izraeli sajtónak: Washington továbbra is a telepbővítések teljes leállítását várja el, de nem a tárgyalások előfeltételeként. A hangsúlyváltást ugyanakkor palesztin részről rendkívül barátságtalan lépésként értékelték, elutasítva, hogy a tárgyalóasztalhoz üljenek, miközben a januári palesztin választások előtt Mahmud Abbasz elnök komoly nyomás alatt van, mert úgy érzékelik: folyamatosan engedményeket tesz. - Úgy látom, az Egyesült Államok elnézi a folytatólagos telepbővítést - mondta Gasszan Katib palesztin kormányszóvivő.

Netanjahu viszont felszólította a másik oldalt, üljön a tárgyalóasztalhoz, és bejelentette: ezen fáradozik a napokig még a térségben maradó George Mitchell amerikai megbízott is.

Az Obama-adminisztráció első fél évének közel-keleti politikáját árnyalva Amerika most egy másik ügyben is hangsúlyosan kiáll Izrael mellett. Miközben Ban Ki-Mun ENSZ-főtitkár a minap megfontolásra ajánlotta a zsidó államnak a nagy vihart kavart Goldstone-jelentésben foglaltakat, Obama "elhibázottnak" nevezte a tavalyi gázai műveletekért Izraelt is háborús bűnökben elmarasztaló dokumentumot. Kedden, egy nappal azelőtt, hogy a jelentés a világszervezet közgyűlése elé kerülne, a washingtoni képviselőház várhatóan határozatban szólítja majd fel a Fehér Házat, hogy nyilvánítsa azt formálisan is "jóvátehetetlenül elfogultnak és méltatlannak további figyelemre és legitimációra". Michael Oren, Izrael washingtoni nagykövete a holokauszttagadással helyezte egy szintre az ENSZ emberjogi tanácsában 25:6 arányban elfogadott jelentést. A szavazáskor az EU-tagállamok, köztük Magyarország, nemmel voksoltak, tartózkodtak vagy távol maradtak.

Netanjahu és Clinton sajtóértekezletükön
Netanjahu és Clinton
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.