Prága: az egyik szemük nevet, a másik sír

A zöldek Václav Klaust, a szocdemek Jan Fischert bírálják, aki viszont a legnépszerűbb cseh politikus lett.

Václav Klaus szóvivője tegnap bejelentette, hogy a cseh államfő üdvözölte az EU brüsszeli csúcsértekezletének döntését, s már nem támaszt új feltételeket a lisszaboni szerződés ratifikációja elé. Az államfő közleménye szerint az a körülmény, hogy az alapjogi charta nem lesz érvényes Csehországban, nem vezet állampolgáraink jogbiztonsági szintjének csökkentéséhez.

Felemás a prágai fogadtatása a brüsszeli EU-csúcs döntésének, amely alapján Csehország megkapja a felmentést a lisszaboni szerződéshez fűzött alapjogi charta alól. Lapunknak nyilatkozva Karel Schwarzenberg volt cseh külügyminiszter reményét fejezte ki, hogy Václav Klaus már nem akadékoskodik tovább, és a brnói székhelyű alkotmánybíróság jövő keddre várható döntése után (amellyel minden bizonnyal ismét megerősítik, hogy a lisszaboni szerződés nem sérti az ország szuverenitását) napokon belül ellátja kézjegyével az uniós dokumentumot. - Remélhetően Európa rövid időn belül elfelejti az államfő makacskodását, amellyel sokat ártott az ország nemzetközi tekintélyének - tette hozzá.

Michael Kocáb kisebbségügyi miniszter azért bírálta éles hangon az államfőt, mert követelése miatt a cseh polgárok és a következő nemzedékek nem részesülnek majd azokban a szociális jogokban, amelyeket az emberjogi charta szavatol, ráadásul munkajogi és egyéb ügyekben sem fordulhatnak az európai bírósághoz. Jirí Paroubek, a cseh szocdemek elnöke azonban úgy vélekedett, hogy ez a végeredmény Jan Fischer rossz kompromisszumának a következménye, mert a cseh kormányfőnek azt kellett volna szorgalmaznia, hogy az ország csupán a Benes-dekrétumokkal kapcsolatban kapjon mentességet, ne pedig a teljes alapjogi charta alól. A cseh miniszterelnök azonnal visszautasította a bírálatot: - Ha ragaszkodunk a pártelnök javaslatához, akkor eltemettük volna a lisszaboni szerződést - mutatott rá.

Jan Fischer egyébként a STEM neves cseh közvélemény-kutató intézet tegnap közzétett felmérése szerint immár a legnépszerűbb cseh politikus. Támogatottsága a felnőtt lakosság körében 79 százalékra nőtt, a hónapok óta élen álló Václav Klaus népszerűsége viszont csökkent, habár még így is a megkérdezettek 61 százaléka tartja hiteles politikusnak, s ezzel a népszerűségi lista második helyére került.

Egyébként Robert Fico szlovák miniszterelnök szerint a cseh kivételnek semmi köze a Benes-dekrétumokhoz, Klaus azt érte el, hogy a cseh állampolgárok "a szociális jogokat illetően nem fordulhatnak majd az európai bírósághoz".

Kent Ekeroth, a Svéd Demokraták nevű szélsőjobboldali párt elnöke tegnap Prágában több mint 20 ezer európai - főleg cseh és brit - polgár által aláírt petíciót adott át a cseh államfőnek, amelyben arra kérik, hogy ne írja alá a lisszaboni szerződést. Ekeroth szerint a lisszaboni szerződés "nem demokratikus", mert korlátozza az európai nemzetek jogait és függetlenségét. A petíciós íveket Ladislav Jakl, Václav Klaus legfőbb tanácsadója vette át, s közölte, hogy az elnök számára nagyon fontos az európai polgárok támogatása. (MTI)

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.