Palesztin választások a Hamasz nélkül
A palesztin elnök azután írta ki a választásokat, miután a kairói egyeztető tárgyalások kudarcba fulladtak. Kairóban a múlt hét végéig reménykedtek abban, hogy a két rivális szervezetet sikerül jobb belátásra bírni. Egyiptom azt javasolta, hogy a januárban esedékes választásokat júniusig halasszák el, hogy addig egy közös bizottság megegyezzen a biztonsági és a Gázai övezet újjáépítésével kapcsolatos kérdésekről. Az egyiptomi javaslat betiltott volna a palesztin hatósághoz tartozó biztonsági erőkön kívül minden fegyveres csoportot, és létrehozott volna egy közös, 3000 fős gázai erőt a választások biztonságának szavatolására.
Abbasz alá is írta az egyezményjavaslatot, ugyan korábban feltételként támasztotta, hogy a Hamasz adja át az egész Gázai övezetet a palesztin hatóságnak, amit a radikális szervezet a 2007-es puccs óta egyedül irányít. A Hamasz képviselői nem voltak hajlandók aláírni az egyezményt: szerintük abban olyan részek is voltak, melyekről korábban nem esett szó.
A radikális szervezet 2006 januárjában megnyerte a parlamenti választásokat, ám akkor a nemzetközi közösség nem ismerte el az újonnan felálló kormányt. A nemzetközi közösség feltételül támasztotta, hogy a Hamasz ismerje el Izraelt, de erre nem volt hajlandó. A radikális szervezet szerette volna elérni, hogy a kairói egyezmény garantálja, hogy Abbasz és a világ elismeri a 2010-es palesztin választások eredményét, akármi is legyen az.
A palesztin megosztottság - palesztin szempontból - Izrael kezére játszik. Nincs partner - mondhatják az izraeli politikusok. Ciszjordánia két és fél millió lakosa, valamint a Gázai övezetben élő másfél millió palesztin nem hiszi, hogy a két mozgalom bármikor is egyezségre jutna. Megfigyelők szerint ez teret nyithat új, független politikai szereplőknek, ám mivel nekik nincs meg a Fatah és a Hamasz mögötti szociális háló és bázis, erre kevés az esély.
Eközben Abbasz azt üzente Barack Obama amerikai elnöknek: nem indul az elnökválasztáson, ha Izrael nem állítja le a ciszjordániai zsidó telepek építését. Obama látványos vereséget szenvedett a nyár végén, amikor nem tudta rávenni Benjamin Netanjahu izraeli kormányfőt a telepépítés legalább részleges befagyasztására.