Csehszlovákia ünnep Prágában, de Pozsonyban munkanap
A néhai Csehszlovákia másik utódállamában viszont munkanap volt. A pozsonyi képviselők ugyanis néhány évvel ezelőtt leszavazták azt az indítványt, hogy október 28-át Szlovákiában is a csehekhez hasonlóan üljék meg. - Csehországban az első köztársaságot máig a nemzet aranykorának tartják a polgárok is, nálunk viszont sokan úgy vélik, hogy a szlovákok Masaryk és főleg Benes alatt nem voltak egyenrangúak, hiszen a legtöbb prágai politikus önálló nemzetnek sem ismerte el a szlovákokat. Ezért a legtöbben ma sem tartják jelentős évfordulónak ezt a napot - érvel Olga Gyárfásová, neves szlovákiai szociológus. Kollégája, Miroslav Kusy hozzáteszi: - Bárhogy is volt, mégis csak közös államot alapítottunk a csehekkel, s erről a történelmi tényről nagy hiba lenne megfeledkezni.
Tegnap délután nem rendeztek semmilyen ünnepséget a Csehszlovákia megalakulását jelképező pozsonyi emlékmű előtt. Ottjártunkor éppen egy hölgy helyezett el virágcsokrot és gyújtott mécsest. Helena Grezdová a nyugat-szlovákiai Nagytapolcsányból (Topolcany) érkezett, levéltáros. - Ha csak lehet, akkor minden évben eljövök ezen a napon, mert azt tartom, hogy önmagunkat szegényítjük, ha elhallgatjuk azt az ezer esztendőt, amelyet a magyarokkal egy hazában éltünk le, miként a csehekkel közös államban eltöltött több mint hat évtizedről sem szabadna megfeledkeznünk - közölte. Magyar szavakat hallok a közelben: - Véletlenül járunk erre. Ma inkább szomorkodunk, hiszen több mint 90 éve akaratunkon kívül kisebbségbe kerültünk. A szlovák alkotmány nem tartja az itteni magyarságot államalkotónak, a jelenlegi kormány egyik politikai eszköze pedig a magyarellenesség. Akkor miért ünnepeljünk? - válaszolják határozottan érdeklődésemre.
Végrehajtót küldenek Duray Miklósra
Az illetékes pozsonyi városkerületi bíróság jóváhagyta a Szlovák Nemzeti Párt (SNS) által felkért ügyvéd kérelmét, s felhatalmazta őt, kényszerítse ki Duray Miklóstól a szlovák nyelvű bocsánatkérést. Pavol Adamciak elmondta: felszólítja a politikust a jogerős bírósági végzés végrehajtására, s ha ezt a törvényes határidőn belül nem teszi meg, akkor akár 30 ezer euróra is büntethető - közölte a megbízott végrehajtó. Lapunknak a Magyar Koalíció Pártjának stratégiai alelnöke kifejtette: alkotmányos jogával élt, amikor az anyanyelvén tett eleget az ítéletben foglaltaknak. Duray több mint három éve az InfoRádiónak nyilatkozva fasisztának minősítette az SNS-t. Ezzel a jogerős verdikt szerint megsértette a párt jó hírnévhez való jogát. Ezért kötelezték bocsánatkérésre, amit magyarul írt meg. Ezt a az SNS arrogánsnak minősítette. (Sz. J. P.)