Startra kész a Merkel-kabinet 2.0
A liberálisok keresztülvitték az adócsökkentéseket és az adórendszer reformját, igaz, egyelőre nem tudni, hogy a 2011-től beígért 24 milliárd eurós adócsökkentést pontosan miből fogják finanszírozni. A CDU/CSU-nak pedig sikerült több szociális védőintézkedést, így a gyes növelését elfogadtatni, bár az ellenzéki szociáldemokraták, illetve a szakszervezetek úgy vélik, hogy például az egészségügy átalakítását kizárólag a bérből és fizetésből élőkkel fogják megfizettetni.
Angela Merkel 2.0-ás kormányának a kancellárral együtt tizenhat tagja lesz: az erőviszonyoknak megfelelően a CDU nyolc, a CSU három, az FDP pedig öt minisztert delegál. A tárcavezetők között fiatal sztárok és öreg rókák egyaránt megtalálhatók. Az előbbi kategóriába tartozik a gazdasági minisztérium éléről a védelmihez átigazoló, 37 éves Karl-Theodor zu Guttenberg báró (CSU) vagy az egy évvel fiatalabb egészségügyi miniszter, Philipp Rösler. A liberális politikus személyében először lesz az országnak színes bőrű minisztere: a vietnami származású Röslert német nevelőszülei egy Saigon környéki árvaházból fogadták örökbe.
Nagy meglepetés, hogy Merkel a pénzügyi tárcát, s ezzel az államadósság szigorú korlátok között tartását Wolfgang Schäuble (CDU) eddigi belügyminiszterre bízza. A tizenegy év szünet után ismét hatalomra kerülő FDP-ből Westerwelle alkancellárként a külügyi tárcát fogja irányítani, míg a Kohl-korszakból jól ismert Rainer Brüderle a gazdasági minisztérium élére kerül.
A CDU/CSU koalíciós szerződésének főbb pontjai:
2010-től a gyest havi 164 euróról 184 euróra emelik. A gyerekek után járó adómentes jövedelem évi 6024 euróról 7008 euróra emelkedik. Csökkentik a vállalati és az örökösödési adókat.
A GDP tíz százalékát kívánják oktatásra fordítani. A kiválóan tanuló egyetemisták-főiskolások havi 300 eurós ösztöndíjat kapnak
Új atomerőműveket nem építenek, a régiek közül a biztonságosak működési idejét meghosszabbítják.
Folyamatosság a külpolitikában, a transzatlanti viszony erősítése. Nyílt kifutású csatlakozási tárgyalások az EU-tagjelöltekkel, így Törökországgal is. Az Oroszországhoz fűződő gazdasági kapcsolatok fejlesztése anélkül, hogy energiafronton Németország "oroszfüggővé" váljon. (D. A.)
Pártbéli ellenlábasát, Günther Oettinger baden-württembergi tartományi kormányfőt jelöli EU-biztosnak Angela Merkel kancellár. Az 56 éves Oettinger jelöltsége komoly meglepetésnek számít, a CDU-ban ugyan nehézsúlyúnak számít, de európai ügyekben eddig nem igazán mutatta magát. A 10,7 milliós Baden-Württemberg a gazdaságilag legerősebb tartományok közé tartozik.