Több nőre és etnikumra vár a brit parlament

A Konzervatív Párt korábbi ellenállását feladva, David Cameron kész csak nőkből álló listák bevezetésére a következő választás előtt, mert "kétségbeesetten" szeretné megváltoztatni a politikai palettát.

Vitatható döntést hozott az ellenzék vezére, amikor a parlament nagy ritkán összehívott Házelnöki Konferenciáján bejelentette: a visszalépésüket jövő januárban nyilvánosságra hozó tory képviselők helyére kizárólag női jelölteket terjeszt elő az érintett választókerületekben. A 2010 tavaszán esedékes választások előtt különben is minden lényeges elhatározás a pártközpontban születik meg.

A populista lépés nem aratott osztatlan sikert sem a frakcióban, sem az aktivisták körében. A nyomban elhangzott kifogások közé tartozott, hogy "fordított szexizmusról" van szó, a lényeg nemétől függetlenül a legkiválóbb képviselőjelölt megtalálása. "Mezei" párttagoknak elegük van abból, hogy egyre több politikai kérdés dől el a főhadiszálláson. A szebbik nem konzervatív gondolkodású közösségét jelenleg tizenkilencen képviselik az alsóházban, de David Cameron számítása szerint, ha a toryk legalább egyfős többséget szereznek, közel hatvan helyet foglalhatnak el.

A videokonferencián a három nagy párt vezetője egymás után kapott szót. Gordon Brown elismerte, hogy "kívülről nézve a parlament nem felel meg a XXI. század követelményeinek", mégis rendkívül büszkének nevezte magát. 1983-ban, amikor képviselővé választották, a mindössze 23 nő ült a padsorokban. A Munkáspártnak most 95 "honanyja" van, de a kormányfő reméli, hogy az új alsóházban már 120-140-et tesz ki a számuk.

A cél emellett több ázsiai, fekete, fogyatékkal élő, meleg, leszbikus, bi- és transzszexuális képviselő megválasztása. A kabinetben jelenleg az etnikai kisebbségeknek egyetlen reprezentánsa sem foglal helyet, bár az állandó meghívottak közé egy ázsiai (közlekedési) államminiszter, Szadik Khan és az első fekete legfőbb ügyész, Scotland bárónő is tartozik. Brown ígéretet tett arra, hogy a jövőben meleg alsó- és felsőházi képviselők - ugyanúgy, mint heteroszexuális kollégáik - az esküvőjüket megrendezhetik a westminsteri palota fényűző termeiben.

Nick Clegg, a Liberális Demokraták vezetője csatlakozott a változás sürgetéséhez, miután "a parlamentben nem érzékelhető a modern Nagy-Britannia szelleme". A szigetországban a munka törvénykönyve alapján tilos a munkahelyi nemi megkülönböztetés. 2002 óta azonban külön választási nemi diszkriminációs törvény biztosítja a kizárólagosan női jelöltkiválasztás jogszerűségét.

David Cameron még több női képviselőt akar látni a pártjában
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.