Megbukott a román kormány

Megbukott kedden az Emil Boc vezette román kormány. Első alkalommal fordult elő Románia 1989 utáni történelmében, hogy az ellenzék által a parlamentnek benyújtott bizalmatlansági indítványt a törvényhozás megszavazta.

A Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) és a Nemzeti Liberális Párt (NLP) által a múlt héten benyújtott bizalmatlansági indítványt a Szociáldemokrata Párt is támogatta. Ennek nyomán a kedd kora délutáni titkos szavazáson a képviselők és a szenátorok közül 254-en az indítvány mellett, 176-an pedig ellene szavaztak, ami a kormány bukását vonta maga után. A nem magyar nemzeti kisebbségek képviselői tartózkodtak, négy szavazatot pedig semmisnek nyilvánítottak.

Emil Boc Demokrata-Liberális Pártja (D-LP) abban bízott, hogy az ellenzéki pártoknak nem sikerül a kormány megbuktatásához szükséges 236 szavazatot biztosítaniuk. A párt vezető politikusai már a délelőtti vita során beismerték, hogy az indítvány sorsa az RMDSZ-től függ, amelyben azonban "nem bíznak, mert miután megígérte, hogy nem írja alá az indítványt, ezt mégis megtette". Markó Béla RMDSZ-elnök ezzel szemben bejelentette: az RMDSZ honatyái meg fogják szavazni az indítványt, ami meg is történt. Kelemen Hunor, az RMDSZ ügyvezető elnöke a vitában rámutatott: a Boc-kormány megsértette a hatalmi ágak elkülönítésére vonatkozó demokratikus elvet, és nem volt képes kezelni a gazdasági válságot, ezért mennie kell. Az alkotmány szerint Traian Basescu államfőnek konzultációkat kell kezdenie a parlamenti pártokkal egy új többség kialakítására és az új miniszterelnök jelölése érdekében.

Mircea Geoana SZDP-elnök a szavazást követően kijelentette: a következő időszakban pártja "független technokrata kormányra" kívánja bízni az ország vezetését. A megbukott kormány ügyvezető kabinetként folytatja a tevékenységét az új kormány megalakulásáig. Traian Basescu közölte: a délután és az este folyamán konzultációkra invitálja a Cotroceni-palotába a parlamenti pártokat, de mivel egyik párt sem rendelkezik többséggel a törvényhozásban, a következő kormányfőt - a konzultációk nyomán, az alkotmányos előírásoknak megfelelően - maga fogja jelölni.

Ludovic Orban NLP-alelnök elmondta, hogy pártja Klaus Johannis nagyszebeni polgármestert javasolja miniszterelnöknek. A liberálisok szerint Johannis ismert, politikailag független személyiség, és ismeri az állami közigazgatást, így képes lenne korrekt módon levezényelni a novemberi államelnök-választásokat.

Emil Boc, immár volt kormányfőként
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.