Görög üzletasszonyt küld Obama Pestre

A demokrata előcsatározásokban még Hillary Clinton kampányát támogató üzletasszony, egy Kaliforniában igen befolyásos és dúsgazdag görög-amerikai család sarja az Egyesült Államok új budapesti nagykövetjelöltje. Washingtoni magyar forrásaink nem tudnak róla, hogy Eleni Tsakopoulos-Kounalakis - akinek jelölését a Fehér Ház a hét végén jelentette be - érdemi magyarországi kapcsolatokkal vagy országismerettel rendelkezne. Szenátusi meghallgatásának időpontját még nem tűzték ki; addig a fehér házi protokoll szerint nem nyilatkozhat a sajtónak.

A sacramentói ingatlanfejlesztő, az AKT Development Corporation elnöke jótékonysági, illetve a vallások közötti párbeszéd előmozdításáért kifejtett tevékenységéről is ismert. Első generációs görög- amerikai, akinek férje a The Washington Monthly magazin elnök-kiadója. Apjával együtt Eleni Tsakopoulos-Kounalakis régi és igen jól ismert demokrata adománygyűjtő, aki másfél éve még mostani jelölője, Barack Obama pártbéli ellenfele, Hillary Clinton oldalán a görög-amerikai kampánytagozat vezetőjeként küzdött.

A budapesti nagyköveti poszt április óta betöltetlen, Jeffrey D. Levine ügyvivő irányítja a külképviseletet. Tsakopoulos-Kounalakis kinevezésével folytatódik az elmúlt 15 év töretlen gyakorlata: immár a hatodik egymást követő alkalommal politikai kinevezettek kerülnek a posztra. Eközben az amerikai sajtó is cikkezett róla, hogy az Obama-adminisztrációban a szenátusi jóváhagyáshoz kötött kinevezések igen nehézkesen zajlanak. Az átvilágítás rendkívül alaposan, de csigalassúsággal folyik. Úgy tudjuk: a poszttal kapcsolatban emlegetett utolsó "komoly név", Marni McKinney indianai üzletasszony az átvilágítási szakaszban visszavonta jelentkezését. Tsakopoulos-Kounalakis neve nem forgott a gyakran emlegetettek között, bár egy helyi lap már a nyáron megírta: fontolgatják nagyköveti kinevezését. Csakhogy a politikai jelölteket sokszor szinte találomra párosítják össze a leendő állomáshelyükkel.

A mintegy 1,3 milliós görög- amerikai közösség nagyságrendjében az amerikai magyarokéhoz mérhető, és magas politikai posztokra is felkapaszkodtak képviselőik. A legismertebb közülük Spiro Agnew, Richard Nixon alelnöke volt. Michael Dukakis kormányzó 1988-ban demokrata elnökjelöltként idősebb George Bush akkori alelnök kihívója volt. Három éve Phil Angelides volt Kaliforniában Arnold Schwarzenegger republikánus kormányzó demokrata kihívója, és a mostani nagykövetjelölt asszony 1,25 millió dollárral támogatta a kampányát.

Némi tanácstalanságot váltott ki Washingtonban, hogy elfogadhatja-e Barack Obama a Nobel-békedíjjal járó 1,4 millió dollárt akkor is, ha - mint határozott - jótékony célokra ajánlja fel azt. - Ezt nem tanácsoltuk volna a Bush-adminisztráció alatt. Mindenkinek, még az elnöknek is adózási problémákat vet ez fel - nyilatkozta az előző elnök etikai tanácsadója. Egy adószakértő szerint ugyanakkor a Nobel-díj bizonyos esetekben adómentes. A törvény pedig úgy rendelkezik: ha az elnök elfogadja a díjat, az az Egyesült Államok tulajdonává válik.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.