Kanada nem tervez vízumot

Alapos félrefordítással tálalta a szerda éjjeli magyar internetes sajtó a magyar menedékkérőkkel kapcsolatos kanadai aggodalmakat. "Az illetékes kanadai miniszter már Budapestre tart, miután a helyi hírügynökség szerint magyar menedékkérők hulláma öntötte le a repülőtereket" - állt a hazai hírekben. Valójában, mint Alykhan Velshi, az ottawai bevándorlási tárcavezető szóvivője a Népszabadságnak elmondta: Jason Kenney még júniusban járt a magyar fővárosban, és most nem utazik oda. Június óta azonban számos alkalommal egyeztetett a két fél. Velshi megerősítette, hogy nem tervezik a vízumkényszer bevezetését, jóllehet "a vízummentességet élvező országok tisztában vannak azzal, hogy ha nem tesznek eleget a vízummentesség előírásainak, újra be lehet vezetni a kötelezettséget".

Alig pár hete tárgyalt Ottawában Várkonyi László, az észak-amerikai kapcsolatokért felelős külügyi szakállamtitkár. Az ottawai magyar nagykövetség honlapján olvasható: "Megállapították, hogy példaértékű együttműködés zajlik a magyar és kanadai hatóságok között a megnövekedett számú magyarországi menedékkérők ügyében, és közös erőfeszítéseket tesznek a helyzet kezelésére. A kanadai fél rámutatott, hogy a menekültügyi rendszerrel visszaélők a felelősen utazók érdekeit veszélyeztetik."

Miközben a kanadaiak érzékeltetik, hogy gond lehet a menedékkérelmek miatt, a származás bizalmasan kezelt adatnak számít. - Ez a kérdés rendszeresen napirenden van az egyeztetéseinken. Hivatalosan nem tudni róla, hogy roma menedékkérőkről van szó, de kanadai sajtójelentésekből, illetve hazai roma vezetők nyilatkozataiból erre lehet következtetni. Kanadai részről is felmerült a gyanú, hogy szervezetten zajlik, valakiknek az anyagi érdekében áll a kiutaztatás - mondta lapunknak Király Tamás, aki a magyar külképviselet első beosztottja a nagykövet távollétében.

Mi derül ki a számokból? A kanadaiak Mexikóval és - európai uniós neheztelést is kiváltva - Csehországgal szemben állították vissza nyáron a vízumkényszert a túl sok, általuk indokolatlannak tartott menedékkérő miatt. A magyar esetben inkább a tendencia, nem az esetszám tűnik aggasztónak, noha hazánk a harmadik. A mexikóiaktól az elmúlt években csaknem 10 ezer, a csehektől pedig a vízummentesség 2007-es megadása óta háromezer dosszié torlódott össze Kanadában. Ezzel szemben Magyarországról az év első felében 750 magyar állampolgár kért menedéket Kanadában (és közülük 578 a második negyedévben), szemben a tavalyi 288-cal.

Májusban Kanada első számú napilapja, a The Globe & Mail Fasizmus: az új nemzedék című, nagy terjedelmű tatárszentgyörgyi riportjának szerzője a nácizmus előszelét látta a mai magyarországi romaellenességben, tartva a holokauszt megismétlődésétől. Ugyanakkor a kérelmeket elbíráló Bevándorlási és Menekültügyi Testület (IRB) az első fél évben nem hagyott jóvá egyetlen kérelmet sem. Az IRB adatai szerint júniussal bezárólag 942 magyarországi kérelem volt függőben.

Francia rohamrendőrök intézkednek a Calais melletti menekülttáborban, szeptember végén
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.