Ráfizetnek a lengyel liberálisok a szerencsejátékra

Az elmúlt hat nap megrendítette a lengyel kormányt. Fontos emberek távoznak Tusk kormányfő környezetéből, s sokan a liberálisok hanyatlását jósolják.

Távozik a lengyel jobbközép koalíciós kormányból Gregorz Schetyna belügyminiszter, miniszterelnök-helyettes, a kabinet erős embere és Andrzej Czuma igazságügy-miniszter is. Lemondásukkal követik Drzewiecki sportminisztert és Chlebowskit, a PO (Polgári Platform) frakcióvezetőjét. Távozhat a gazdasági miniszter helyettese is. De megrendült magának Donald Tusknak az eddig betonszilárd népszerűsége, s pártja is gyors iramban vesztett pontokat, amelyek az ellenzékhez vándoroltak. A kormányfő szerdai sajtótájékoztatóján bejelentette, hogy kezdeményezi parlamenti bizottság felállítását is az úgynevezett szerencsejáték-botrány kivizsgálására.

A most kirobbant botrány kísértetiesen hasonlít a lengyel baloldal (SLD) radikális hanyatlásához vezető Rywin-gate-hez. (Ez utóbbiban Lew Rywin ismert producer keresett meg egy lapkiadót azzal, hogy ki tudja járni - nyilván nem ingyen - a médiatörvény számára kedvező módosítását a baloldali kormánypártnál.) Most viszont a sportminisztert és a PO frakcióvezetőjét környékezte meg a hazárdlobbi, hogy töröljenek egy passzust a szerencsejáték-törvény készülő módosításából. Ez a különböző játékformákra kirótt pótadó félmilliárd zlotyt hozott volna az államkincstárnak. Drzewiecki azzal érvelt a pénzügyi tárcánál, hogy a 2012-es labdarugó-Eb előtti tőkebefektetéseket a pótlék kedvezőtlenül befolyásolhatná.

A politikusok lobbizására felfigyelt a korrupcióellenes titkosszolgálat (CBA). Lehallgatták a telefonbeszélgetéseket, s az ügynökség vezetője Mariusz Kaminski jelezte a kormányfőnek a korrupciós gyanút. Tusk ezt eleinte elutasította, azzal, hogy a konkurens jobboldalhoz köthető Kaminski fantaszta. Például Jolanta Kwasniewskinek, a volt elnök feleségének a letartóztatását követelte, mivel a hölgy egyik barátnője trükkös adóelkerülési ügyletbe keveredett. Időközben azonban a konzervatív jobboldali Rzeczpospolitában leközölték a CBA titkos lehallgatásainak jegyzőkönyvét. Ezek után az ellenzék azonnali lemondásokat és parlamenti vizsgálóbizottságot követelt. Az ügyészség végül átvette az ügyet a CBA nyomozati anyagai alapján. Ahogy azt egy tegnapi közleményük leszögezte, nem valaki ellen, hanem a szerencsejáték-törvény körüli manipulációk ügyében nyomoznak.

Tusk miniszterelnök, aki a PO elnöke, s a jövő évi elnökválasztásra egyetlen jelöltje, hozzájárult a vizsgálóbizottság felállításához is. Tusk pártjának frakcióülésén beszélt erről, kijózanodást javasolva politikai barátainak. Harcba hívta őket a következő választásokra való tekintettel: 2010-ben elnököt, egy évre rá parlamentet választanak Lengyelországban. Most sokan kételkednek benne, hogy Tusk indul-e az elnöki posztért, magára hagyva pártját.

A kormányfő egyébként beszélt arról is, hogy fel kell lépni a titkosszolgálatokkal való manipuláció ellen is. Tény, hogy CBA messzemenően élve jogosítványaival, több zavaros ügyet kezdett, elsősorban politikai szempontból. Mariusz Kaminski a Kaczynski ikrek közeli embere, aki elsősorban
a volt jobboldali-nacionalista kormánypárt aktuális politikai érdekeit követve indított nagyszabású beugrató-leleplező műveleteket.

Donald Tusk szerdai sajtóértekezletén bejelentette két minisztere lemondását is
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.