Putyin születésnapján írókkal találkozott
A Booker-díjas írónő nem nyilatkozott, ugyanakkor az Oroszországban többször díjazott 42 éves Bikov egyértelműen a születésnapi meghívást utasította el: Kész vagyok az év 364 "nemszületésnapján" találkozni a kormányfővel, fontosnak tartom az értelmiség és a hatalom párbeszédét. A születésnap azonban protokolláris esemény, amely alkalmatlan a problémák megvitatására - mondta az író. Hasonló szellemben nyilatkozott az Orosz Írószövetség elnöke is, mondván az ünnepi hangulat miatt nehéz felvetni a vitás kérdéseket - ezzel együtt Andrej Bitov jelen volt az találkozón.
Közben a még Putyin elnöksége idején, három éve meggyilkolt Anna Politkovszkaja újságírónő ügyében egy újabb rendőr került a nyomozók látókörébe. A csecsenföldi helyzetről, a szövetségi erők által a terrorellenes akciókra hivatkozva civilek ellen elkövetett visszaélésekről, a Moszkva-barát Ramzan Kadirov csecsen elnök érdekcsoportjai által elkövetett bűncselekményekről éveken át publikáló Politkovszkaja ügyében továbbra sincsen olyan személy, akit a gyilkosság megrendelésével gyanúsítanak. A végrehajtással megvádolt Rusztam Mahmudov pedig szökésben van - feltételezések szerint az EU területén. Ugyanakkor a gyilkosság előkészítésében való részvétellel gyanúsított személyek mindegyike a rendőrséggel vagy a Szövetségi Biztonsági Szolgálattal (FSZB) áll kapcsolatban. A Politkovszkaja cikkeit közlő Novaja Gazeta szerint a Roszbalt orosz hírügynökség által megnevezett új gyanúsított, Oleg Sosin nem áll kapcsolatban a gyilkossággal, ugyanakkor elismerték, hogy valóban szélesedett az előző nyomozáshoz képest a gyanúsítottak köre.
Politkovszkaja mellett mintegy kétszáz újságírót öltek meg az elmúlt 18 évben Oroszországban, a gyilkosság felderítése nélkül. Az újságírónő halálával kapcsolatban a csecsen vezetés megtorlásától az FSZB bosszúján át egészen a Kreml akciójáig számos feltételezés született, beleszőve azt a tényt is, hogy a gyilkosság Putyin akkori államfő - jelenleg kormányfő - születésnapjára esett. Az áldozat hozzátartozói és az orosz sajtó Kremllel kritikus része szerint, ha nem is a legfelső vezetés áll a gyilkosság mögött, egyelőre hiányzik a Kreml valós politikai akarata a titkosszolgálati tisztekkel és rendőrökkel teli ügy felderítéséhez.