Határ menti kórházak kézfogója
A győri, illetve a dunaszerdahelyi kórházban gyakran látnak el olyan betegeket, akik a szomszédos ország állampolgárai. A kölcsönös idegenforgalom miatt viszonylag sok balesetet szenvedőt vagy rosszulléttel küszködőt kell gyógyítani a szomszéd ország kórházaiban. Ilyen esetekben a biztosítók számára is gondot okoz, hogy az ellátásról szóló betegdokumentációkat, költségszámlákat jogilag nem hitelesített, s orvosszakmailag sem mindig megbízható módon fordítják le a másik ország nyelvére.
A győri és a dunaszerdahelyi kórház szeretné bevezetni a mindkét országban hivatalosan elfogadható ellátási dokumentációs rendszert. Ennek az értéke az Európai Regionális Fejlesztési Alap, valamint a Magyar és a Szlovák Köztársaság társfinanszírozásával létrejött Magyarország- Szlovákia Határon Átnyúló Együttműködési program keretében közösen megpályázott százmillió forint tíz százalékát.
Emellett felkészülnének azokra az esetleg bekövetkező tömeges balesetekre, amelyek az egymással határos ellátási területen előfordulhatnak.
Varga Gábor, a győri kórház igazgatója érdeklődésünkre elmondta: ha elnyerik a pályázati pénzt, megteremtik a szükséges kommunikációs, logisztikai feltételeket a két intézmény között. Mindkét kórház vásárolna egy-egy speciális, betegszállításra alkalmas gépkocsit is. Azt tervezik, hogy tanulmányban határozzák meg a kórházfejlesztések kapcsolódó pontjait.
Szakács Imre, a Győr-Moson-Sopron Megyei Közgyűlés elnöke szerint a program jól szolgálná a határ menti ikertérségben élők egészségének, életminőségének javítását, a határon túli magyarság érdekeit is.
A két intézmény közös, összehangolt fejlesztéséről szóló előterjesztést a magyar megye közgyűlése már megtárgyalta és elfogadta. A dunaszerdahelyi kórház önkormányzati tulajdonú részvénytársasági formában működik. Horváth Zoltán, a csallóközi intézmény igazgatója bízik abban, hogy a közös elképzeléseket a részvénytársaság is jóváhagyja. Ennek a társaságnak a többségi tulajdonosa egyébként Nagyszombat (Trnava) megye, s csak a kisebbségi rész a dunaszerdahelyi önkormányzaté. A dunaszerdahelyi kórházigazgató a tervezett együttműködés előnyei közül külön kiemelte, hogy közös továbbképzéseket tartanának a két intézmény szakemberei számára.