Berlusconit várják a bíróságra
A várt kompromisszum helyett, az alkotmánybíróság többsége (a 15 bírából 9) egészében elvetette a négy legmagasabb állami méltóság között a miniszterelnöknek is mentelmi jogot szorgalmazó törvénycsomagot. A kedden összeült taláros testület döntése szerint Berlusconi mentelmi joga nem terjed ki a korrupciós és csalási vádakra: a törvény előtti egyenlőség elvére hivatkozva alkotmányellenesnek nyilvánították és érvénytelenítették a tavaly kezdeményezett, úgynevezett Alfano-törvényt, amely mindeddig akadályozta a peres eljárások megindítását a kormányfő ellen.
A negatív eredményt a külvilág számára Umberto Bossi tegnap délutáni hirtelen megjelenése mutatta a római kormányfői palotában, és az Északi Liga vezetőjének kijelentése arról, hogy a jobbközép kész az utcára terelni híveit. Hamarosan tömegtüntetést rendeznek Silvio Berlusconi védelmében.
Az ellenzék is reagált: az alkotmánybíróság bejelentése után pár perccel a balközép már a kormánypalota előtt tüntetett, és rendőrgyűrű vette körbe Róma központját, főleg a Berlusconi-rezidenciát.
A döntés újabb csapást mért a miniszterelnök tekintélyére. A tavasztól tartó nőbotrány Berlusconi alkalmasságát erkölcsileg rendítette meg, az alkotmánybíróság pedig most politikailag is megkérdőjelezte azt, hogy a kormányfő a helyén maradjon. Automatikusan megindulhatnak a vállalkozó elleni tárgyalások a milánói bíróságon. A 600 ezer dollárért Berlusconi javára hamisat valló angol ügyvéd David Mills ügye, az áron alul megszerzett televíziós közvetítési jogok tárgyalása és egy római korrupciós ügy - miszerint Berlusconi szenátorok szavazatait vásárolta volna meg - nem a teljes lista. Ugyanis máris további ügyészségek jelezték, hogy készek vádat emelni Berlusconi ellen, aki előző mandátuma alatt is vádlottként kormányzott.
A politikai támadásért kiáltó Berlusconi azonnali távozása a megfigyelők szerint azonban kizárt: a miniszterelnök és kormánya támogatottsága még az ellenzéki felmérések szerint is meghaladja az 55 százalékot. Az előrehozott választás a jobbközépet és a megosztott ellenzéket is gyengítené. A Demokrata Párt (Pd) jelezte: nem kéri Berlusconi lemondását. Ítélje meg egyedül, hogyan tud vádlottként kormányozni. "Ez nem az utolsó ítélet, de mi állunk az urnák elébe!" - mondta az ellenzéki Kereszténydemokrata Uniótól (Udc) Pierferdinando Casini. Egyedül a volt ügyész Antonio Di Pietro vezette Értékek Olaszországa (Idv) követelte Berluconi csomagolását.
Az eddig belső puccsal vádolt jobbközép szövetséges Gianfranco Fini, a Képviselőház elnöke, azonnal Berlusconi mellé állt, hangoztatva, hogy semmilyen más koalíciót nem tud elképzelni. Nem véletlen azonban, hogy a sokak által alternatívaként feltüntetett Luca Cordero di Montezemolo éppen tegnap mutatta be az Italia Futura mozgalmát, cáfolva bármilyen összeesküvést.
"Az alkotmánybírák nagy durranást okoztak, de ez nem elég Berlusconi eltávolításához. Olaszországban annyira feszült a politikai helyzet, hogy bármilyen radikális változás polgárháborút robbanthat ki! Türelemmel kell várni a fejleményeket" - összegezte a volt államfő Francesco Cossiga.