A fekete majd begyűri a sárgát
Jó ideje készülnek a közös kormányzásra, ám a Németországot kormányozni készülő jobbközép politikai szövetség viharos koalíciós tárgyalások elé néz. A tegnap elindított egyeztetéssorozat nyitónapján a három pártelnök - Angela Merkel (CDU), Horst Seehofer (CSU) és Guido Westerwelle (FDP) - felhőtlenül mosolygott a kamerákba, az adóügyektől kezdve az egészségügy finanszírozásán át egészen a terrorizmus elleni törvényekig számos olyan kérdés van, ahol a kereszténypártok és a szabad demokraták nem illenek össze, a fekete és sárga erősen üti egymást.
Több szakértő kizártnak tartja, hogy a német államadósság megugrása közepette a liberálisok keresztül tudják vinni majd 35 milliárd eurós adócsökkentési terüket. Vezető CDU-s politikusok szűk mozgásteret emlegetnek, s arra emlékeztetnek, hogy 2011-2013 között mintegy 40 milliárd eurót kell majd a szövetségi büdzséből megtakarítani. Ezt számos elemző úgy fordítja le, hogy Európa vezető gazdasága legkésőbb 2011-től adócsökkentés helyett adóemelésre fog kényszerülni.
A kereszténydemokraták ellenzik az elbocsátások elleni védelem fellazítását, a munkavállalói jogok korlátozását, az egészségügy finanszírozására létre hozott állami alapok felszámolását vagy a jövedelemtől független egységes tb-járulék bevezetését - minden olyan liberális ötletet, ami esetleg a "szociális érzéketlenség" látszatát keltheti. Kompromiszszum lehet, hogy lényegében jegelik a minimálbérek további ágazatokra való kiterjesztését, a szakszervezetek által követelt minimálbért a kereszténypártok és a liberálisok is gazdaság-, és versenyellenesnek tartják.
A szabad demokraták a polgári szabadságjogok védelmére hivatkozva nem engednék a nemzetbiztonsági hatóságoknak, hogy terrorveszélyre hivatkozva online "turkáljanak" magánszemélyek számítógépeiben. Az FDP elutasítja azt is, hogy a terrorveszély elhárítására belföldön bevessék a német hadsereget. A jelenlegi hadkötelezettség helyett a szabad demokraták hivatásos hadsereget akarnak, s követelik, hogy az USA vonja ki minden maradék nukleáris fegyverét az ország területéről.
A vitás kérdések sora ellenére Merkel gyorsan, október végéig tető alá akarja hozni a koalíciós szerződést. A liberálisok dobverése a gyengeséget is hivatott palástolni. Merkel ugyan az FDP-nek köszönhetően maradhat Németország kancellárja, de a parlamenti erőviszonyok azt mutatják, hogy a CDU/CSU több mint 230, az FDP viszont csak alig 95 képviselőt küldhet a Bundestagba.