Panaszok a nyelvtörvény vélt megsértői ellen
Lapunk érdeklődésére Jozef Bednár szóvivő csupán azt erősítette meg, hogy valóban kaptak figyelmeztető leveleket és telefonokat, de további részleteket nem volt hajlandó közölni. Arra hivatkozott, hogy a törvények értelmében csak az ellenőrzés végeztével lehet konkrétumokat nyilvánosságra hozni. Elmondta viszont, hogy több cég kért tőlük részletes magyarázatot a nyelvtörvény kapcsán. Például a szlovák posta vezetősége, amely már egy nappal a jogszabály életbelépése után körlevélben utasította valamennyi alkalmazottját, hogy csak államnyelven szóljanak az ügyfélhez. Ezt a felszólítást Lubomír Vázny szlovák közlekedési és távközlési miniszter indokolatlannak és tévedésnek minősítette, és a pozsonyi parlamentben nyilvánosan bocsánatot kért a túlkapásért. A kulturális tárca most megerősítette, hogy a postai alkalmazottak sehol sem büntethetők amiatt, hogy nem szlovákul beszélnek a polgárokkal.
Egyelőre a Szabad Újság is csak magyar nyelvű óriásplakáton hirdet. Érdeklődésünkre Oriskó Norbert főszerkesztő szerint ez a természetes, hiszen a hetilapot is nyilvánvalóan csak magyarok vagy magyarul tudó személyek olvassák.
Bednár szerint még csak figyelmeztetik a törvénysértőket. Pénzbírságokat majd csak azután szabnak ki, ha elkészülnek a jogi norma végrehajtó rendelkezései, de akkor is először a törvény tiszteletben tartására szólítják fel az illetékes hivatalokat, cégeket. Arra a kérdésünkre, vajon a rendelkezések kimunkálásába bevonják-e a szlovákiai magyarság képviselőit, ahogy Knut Vollebaek, az EBESZ kisebbségügyi főbiztosa ajánlotta, azt a választ kaptuk, hogy a Magyar Koalíció Pártjának képviselőivel semmiképpen sem óhajtanak együttműködni, mert hazugságokat terjesztettek a nyelvtörvényről. Nem hivatalos forrásból úgy értesültünk, hogy a civil szerveződéseket tömörítő Szlovákiai Magyarok Kerekasztalának néhány szakértőjét bevonnák, ám Tóth Károly, az egyik vezetőségi tag megkeresésünkre azt felelte, hogy egyelőre ők sem kaptak felkérést.