Lecserélték az SPD teljes vezérkarát
A szociáldemokraták felső vezetése csütörtökön állapodott meg arról, hogy az alig egy év után távozó Franz Müntefering pártelnök helyére Gabrielt jelölik a novemberi drezdai pártkongresszuson. A súlyos választási kudarc után az SPD élén más személycserék is történnek. A főtitkári posztra a balszárnyhoz tartozó Andrea Nahles kerül. A négy alelnöki megbízatáson a kancellár(jelölt)i ambíciókat dédelgető, berlini kormányzó főpolgármester, Klaus Wowereit, a leköszönő német munkaügyi miniszter, Olaf Scholz, valamint Észak-Rajna-Vesztfália SPD-s főnöke, Hannelore Kraft és Manuela Schwesig osztozik.
Gabriel 1977 óta tagja az SPD-nek, politikai karrierjét a párthoz közel álló ifjúszocialista szervezetben, a "sólymoknál" kezdte. Az SPD elnökségében a popkultúrát osztották rá, innen a termetes politikus beceneve, a "Siggi Pop". Pályafutása azonban korántsem merült ki a popzenében, Gabriel negyvenévesen Alsó-Szászország kormányfője lett - az autóiparral szorosan összenőtt tartományból indult el a korábbi szociáldemokrata kancellár, Gerhard Schröder is.
Többeket meglepett, amikor a nagykoalíciós Merkel-kormányban Gabriel a környezetvédelmi tárcát kapta. A sarkos megfogalmazásairól ismert miniszter nemzetközi téren is sokat tett a szigorúbb klímavédelmi előírásokért. A mostani Bundestag-választási küzdelemben az egyik legjobb kampányharcosnak bizonyult. Fő témája az atomenergiából való kiszállás volt, hevesen támadta a "biztonságos" atomerőművek működési idejének meghoszszabbítását támogató kereszténypártokat, illetve szabad demokratákat. Saját választókörzetét az SPD jelenlegi állapotát tekintve álomszerűnek számító 45 százalékkal hozta.
A Franz Müntefering által patronált Gabrielt nem sorolják szorosan az SPD egyik szárnyához sem. E viszonylagos kívülállósága is hozzásegítette a pártelnöki jelöléshez. A német szociáldemokraták többsége személyi változásokkal járó teljes megújulást és a Balpárt felé való nyitást sürget. Ezen igénynek szögesen ellentmond, hogy a türingiai SPD nem a Balpárttal és a zöldekkel kezd koalíciós tárgyalásokat, hanem a CDU-val. Christoph Matschie, a türingiai SPD főnöke a döntést azzal indokolta, hogy a keleti tartomány elkerülhetetlen költségvetési-pénzügyi szanálása csak stabil koalícióval, vagyis a kereszténydemokratákkal valósítható meg.