Bűnügyi eljárás indulhat Gripen-ügyben
A Népszabadság megpróbált részletesebb információkhoz jutni az SFO-tól, azonban a korrupciós ügyek irodájának szóvivője, hasonlóan a korábbi megkeresésekhez, ezúttal sem volt hajlandó "egyes vizsgált szerződések azonosítására". Azaz nem pontosította, részei lennének-e a bűnügyi eljárásnak a Magyarországon a Gripen-vásárlások kapcsán rebesgetett kenőpénzek. Az SFO munkatársa az időkeretekkel kapcsolatos kérdésre úgy válaszolt: heteket vehet igénybe, amíg a több országban összegyűjtött bizonyítékok, dokumentumok halmazából összeállítják a legfőbb ügyész számára készülő dossziét. - Az végképp nem a szóvivő dolga, hogy találgasson, mennyi idő múlva dönt a legfőbb ügyész, Scotland bárónő a bűnügyi eljárásról - mondta.
A brit fegyvergyártó óriás, amely konzorciumban áll a Gripeneket gyártó SAAB-csoporttal, közleményben reagált az SFO bejelentésére. Hangsúlyozta: "mindig felelősségteljesen járt el a megbeszélések során, és a lehető leggyorsabban meg szeretné oldani a vizsgálat tárgyát képező ügyeket". A BAE Systems számára nem csekély a tét: csütörtökön 5 százalékot vesztett a londoni tőzsdén piaci értékéből.
A brit média még csütörtök reggel is azt feltételezte, hogy az amerikai precedens alapján sikerül peren kívül megállapodni, és a BAE kész akár 500 millió font büntetést is befizetni és jó útra térni. Az SFO árnyaltan megfogalmazott közleménye arra utal, hogy a kapu nincs szorosra zárva, a világ második legnagyobb, védelmi berendezéseket gyártó vállalata akár vissza is térhet a tárgyalóasztalhoz.