Az íreket csak saját jövőjük érdekli
Dublinból jelentik kiküldött munkatársaink
Nem vicc: Margaret és a hozzá hasonló választók döntenek a pénteki népszavazáson az új EU-alapszerződésről, és ezzel az egész unió jövőjéről. De az íreket egyelőre a saját jövőjük érdekli. Caroline, a pincér, akinek magyar szakácstól született gyermeke (az apa időközben visszaköltözött Magyarországra), nemmel szavaz, akárcsak minden ismerőse. - Ha az igen győz, csökkentik Írországban a minimálbért, és engedélyezik az abortuszt - közli magabiztosan. Kollégája, Patrick sűrűn bólogat, és megnyugtat, hogy a kormány úgyis "megtrükközi" az eredményt.
Elképesztő sületlenségekkel tömik tele az ír szavazók fejét a lisszaboni szerződés ellenzői, miközben egész Európa lélegzet-visszafojtva figyeli, hogyan végződik a megismételt referendum. Ha a szigetországban újra elvetik a megállapodást (amint ez tavaly nyáron tették), az EU kukába hajíthatja az elmúlt évek legnagyobb politikai projektjét. A drága öltönyt és rózsaszín inget viselő banktisztviselő, Niall a kormány fantáziátlanságát testesíti meg: "igen az állásokra, igen a jólétre" - szajkózza a Lisszabon-párti kampány semmitmondó üzeneteit.
Egy Parnell Street-i kirakatra ragasztja a "kiárusítás" matricát Myre, aki végre tudja, hogy mit akar. - Tavaly nemmel szavaztam, most viszont igennel fogok. A gazdasági válságban Írország nem maradhat egyedül. Lehet, hogy úgy nézünk ki, mint London meghosszabbítása, de nem vagyunk olyan gazdagok - magyarázza, majd elsiet: "bocsánat, meghalok egy kávéért".
Hiába jósolják a legutóbbi felmérések az igen szavazatok többségét, Dublin utcáin ebben senki sem biztos. A XVI. században alapított egyetem, a Trinity College kovácsoltvas lámpaoszlopait két karbantartó javítja, és ahogy szóba kerül a pénteki népszavazás, máris öszszevitatkoznak. Liam szerint már tavaly is kiderült, hogy a "nem" kampányban hülyeségeket beszéltek: az ő érveikben igazán nem érdemes megbízni. - Hogy mondhatsz ilyet? - vág közbe Ciaran. - Igenis csökkenteni fogják a minimálbért! Ha pedig az EU háborúba keveredik például Kínával, ír katonákra is szükség lesz.
Reményt főként az adhat a lisszaboni szerződésért (és az unió működéséért) aggódóknak, hogy a közvélemény-kutatók úgy okoskodtak: az idén inkább azok járulnak majd az urnákhoz, akik igennel akarnak szavazni. Ezt igazolja a tengerésznek is beillő három, pocakos taxisofőr, akik a Liffey folyó partján támasztják a korlátot. Noha tavaly mindhárman nemmel voksoltak, most távol maradnak a szavazóhelyiségtől: kétszer akarják ugyanarról megkérdezni őket?!
Nem érdeklik a két oldal vagdalkozásai Johnt, aki a Lower Gardiner Street egyik iskolája előtt stoptáblával segíti át az úttesten a tanulókat. - Harminc éve jó nekünk az EU-ban. Mondja már meg, miért is szavaznék nemmel?
Plakátfeliratok pró és kontra
NEM
Európai demokrácia, 1945-2009. Szavazz nemmel!
A lisszaboni szerződés rossz hír a munkásoknak. Újrahasznosított plakát, újrahasznosított szerződéshez.
Kis ország, nagy hang: mondj nemet egy rossz szerződésre!
Ne bízz a kormányban, szavazz nemmel!
IGEN
Írországnak szüksége van Európára.
Igen a gazdaságért.
Ne tévesszenek meg a hazugságok! 8,65 eurós minimálbér = a törvény. 1,84 euró = a hazugság.
Erősebbek vagyunk Európával.
Igen. Ez ilyen fontos.
Igen az állásokra és a beruházásokra. Jobb együtt.
A lisszaboni szerződés dióhéjban
Új szavazati rendszer. Az EU fő döntéshozó szervében, a Tanácsban bevezetik a kettős többséget: egy javaslatot csak akkor fogadnak el, ha azt a tagállamok legalább 55 százaléka és az uniós népesség 65 százaléka támogatja. Ez a rendszer átláthatóbb és igazságosabb a jelenleginél.
Állandó EU-elnök. Az állam- és kormányfők testülete, az Európai Tanács két és fél évre állandó elnököt kap, akit egyszer újra lehet választani. Fő feladata az unió képviselete a külvilág felé.
Külpolitikai főképviselő. Ez az európai alkotmányban eltervezett EU-külügyminiszteri poszt, átkeresztelve. Elnököl az uniós külügyminiszterek tanácskozásain, és - remélhetőleg - elősegíti a közös külpolitika kialakítását.
Többségi szavazás kiterjesztése. A tagországok vétójogát mintegy ötven területen eltörli a lisszaboni szerződés. A legfontosabb ezek közül a bel- és igazságügyi együttműködés (például: terrorizmus, illegális bevándorlás, vagy szervezett bűnözés elleni küzdelem).