Hullanak a fejek az SPD-ben

Palotaforradalom tört ki a német szociáldemokratáknál, két nappal a megalázó választási vereség után az SPD balszárnyához sorolt fiatalabb vezetők frontális támadást intéztek a pártot eddig irányító "régi gárda" ellen.

A lázadás eredményeként a sikertelen kancellárjelölt, Frank-Walter Steinmeier nem lesz egy személyben pártelnök és parlamenti frakcióvezető - be kell érnie az utóbbival. Mielőtt a 221-ről 146 főnyire zsugorodott Bundestag-frakció élére megválasztották volna, a távozó német alkancellár-külügyminiszter közölte: a novemberi drezdai kongresszuson nem indul a pártelnöki posztért. A szocdemek soraiban dúló elégedetlenséget azért jól jelzi, hogy az SPD-s képviselők nyolcvannyolc százaléka szavazta meg frakcióvezetőnek az 53 éves politikust. A korábbi frakcióvezetők kilencven százalék feletti támogatást kaptak.

Az eddigi pártelnök, Franz Müntefering a hírek szerint heves szóváltásokkal kísért frakcióülésen bejelentette, hogy nem kívánja magát újrajelöltetni. A tavaly ősszel még megmentőként visszatért Müntefering mellett bedobta a törülközőt Hubertus Heil főtitkár és az egyik alelnöki posztot betöltő Peer Steinbrück. A globális gazdasági-pénzügyi válság elhárításában elévülhetetlen érdemeket szerzett eddigi német pénzügyminiszter azt nyilatkozta: senki sem "ösztökélte" erre a döntésre, 62 évesen önszántából vonul vissza az élvonalból.

Steinmeier, Müntefering és Steinbrück egyaránt a volt SPD-s kancellárhoz, Gerhard Schröderhez kötődő irányvonalhoz tartoznak. Mindanynyian szerepet játszottak a fájdalmas megszorításokkal járó Agenda 2010 reformprogramban, amellyel sikerült megőrizni Németország nemzetközi versenyképességét és leszorítani a munkanélküliséget. A szociális kiadások megkurtítása viszont milliós nagyságrendekben taszított el csalódott szavazókat a nagy múltú párttól.

Az SPD balszárnya az elkerülhetetlennek nevezett megújulás és baloldali nyitás alapjának az Agenda 2010-től való búcsút és teljes személyi megújulást követelt. Steinmeiert azonban nem sikerült teljesen megbuktatni. A formálódó kompromisszum értelmében a pártelnöki posztot Sigmar Gabriel veheti át, az eddigi német környezetvédelmi miniszter a bal- és a jobbszárny számára is elfogadható. A főtitkár viszont a balszárny egyik vezéralakja, a balközép irány helyett baloldali fordulatot szorgalmazó Andrea Nahles lesz.

Az ötvenéves Gabriel három éven át volt az autóiparral szorosan összenőtt Alsó-Szászország tartományi kormányfője. Az Angela Merkel (CDU) vezette nagykoalíciós német kormány környezetvédelmi minisztereként azonban keresztülvitte a német autógyártók által erősen ellenzett szigorúbb kipufogógáz-normák bevezetését, kiállt az atomerőművek bezárása, az alternatív-megújítható energiaforrások fejlesztése mellett. Sokan arrogánsnak tartják a korpulens politikus stílusát, de azt a javára írják, hogy "függetlenként" stabilizálhatja az elkeseredett belső hatalmi harcok által még jobban szétzilálódó német szociáldemokratákat.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.