Így számol le a szocialistákkal a bolgár jobboldal
A rendőrök védelmet követeltek maguknak, és tiltakoztak a tömeges elbocsátások ellen. A tüntetés egyik oka, hogy két rendőrt egy üzletember meggyilkolása miatt a katonai bíróság elítélt. "Justitia vak, csak a készpénzt látja" - ilyen feliratot is vittek a tiltakozók. Jelenleg az ügy a legfelsőbb bíróság előtt van. Igaz, hogy pár napja Bojko Boriszov miniszterelnök kijelentette: ő biztos benne, hogy a vádlottak ártatlanok. Erre a bírók háborodtak fel. Pedig a jogalkalmazás és az igazságszolgáltatás megbízhatósága és hitelessége létkérdés Bulgáriában. Ettől függ, hogy az EU forrásai megnyíljanak, és a válság múltával felbátorodó beruházók újra pénzt vigyenek az országba.
Egyelőre a jobbközép kormány még élvezi a közvélemény támogatását. (Boriszov népszerűsége egy hónapja még 70 százalék körül volt.) A sajtó pedig, írják jobboldali kommentátorok is, lefeküdt neki. Ez természetesen leginkább a szocialistáknak fáj. Egy korábbi törvény a hivatalukból távozott állami vezetőket eleve felmentette, amennyiben hanyagságból okoztak gazdasági kárt. Boriszov felkérte az alkotmánybíróságot, vizsgálja meg e törvényt. Válaszul a volt szocialista miniszterek lemondtak a törvény adta amnesztiáról. Pedig Szergej Sztanisev BSZP-elnök korábbi kormányának több tagja ellen máris folyik eljárás korrupció gyanúja miatt. Legutóbb Budmir Kujovics, egy Bulgáriában lefogott szerb narkófőnök állította a bíróság előtt, hogy csak azért tartóztatták le, mert nem fizetett Rumen Petkov volt szocialista belügyminiszternek.
Arról még nem döntöttek az ellenzéki szerepbe nehezen beleszokó szocialisták, miként válaszoljanak a jobboldali gőzhengerre. Boriszovnak elegendő politikai muníció, hogy a korábbi kabinet okozta károkra, elrontott országképre hivatkozhat. A választási ígéreteket sem kérhetik rajta számon, hiszen még rendet kell csinálnia. Az elődjei elleni lendületes PR-kampány mögött eközben kemény megszorítások készülnek. Legutóbb a közalkalmazottak számának 15 százalékos csökkentését jelezték. Jelentősen csökkentik a szociális kiadásokat. A kormány 82 válságellenes intézkedést ígért pár napja, ezek jelentős része csökkenti a lakossági bevételeket.
A labdarúgásra is sor került. Első lépésben adóelkerülés vádjával befagyasztották Hriszto Kovacski 108 millió dolláros vagyonát. A (BSZP-közeli) üzletember az energiaszektorban jeleskedett, de tulajdonosa volt két első osztályú futballklubnak (Minyor Pernik, Beroe Sztara Zagora) is. A játékosok következnek most. A sajtó megírta (amit mindenki tudott), hogy 120 dolláros névleges fizetés után adóztak, miközben havonta többen 12 000 dolláros jövedelemhez jutottak.