Tüntetni készül az olasz sajtó
Az Afganisztánban öt év alatt elesett húsz olasz katonát, és nem a halasztást sajnálják az újságíró-szakszervezetek, melyek szerint a tüntetés a sajtószabadságért két hét múlva is aktuális lesz, és talán még sürgetőbb.
Elérte a csúcspontot a római kormányfő és a sajtó közti feszültség: hiába médiamágnás, soha nem volt idilli a neki nem tetsző híreket és szerzőket kommunistáknak bélyegző Berlusconi viszonya az újságírókkal (kivéve a saját lapjainál írókat). Ennyire még 2002-ben sem éleződött ki a helyzet, amikor második miniszterelnökségét úgy kezdte: kizárt két neves újságírót és egy humoristát a közszolgálati televízióból.
Most a tavasszal robbant szexbotrány, a prostituált Patriziával való telefonszex, a kormányfői rezidencián és Berlusconi szardíniai villájában készült fotók verték ki a biztosítékot. Berlusconi beperelte a meztelen barátnőinek fényképeit publikáló spanyol El Paíst és az olasz La Repubblicát, mely naponta megkérdezi tőle: mi fűzte a kiskorú Noemihez, hozzájutottak-e a prostik államtitokhoz, és milyen az elmeállapota az ország vezetőjének. Bíróság elé került a Berlusconit impotensnek nevező l'Unita is.
A baloldali sajtóval való harc a jéghegy csúcsa: az Fnsi "pórázt" abban az igazságügyi csomagban lát, mely korlátozni kívánja az ügyészi vizsgálatok adataihoz való hozzáférést a telefonlehallgatások közlésének tiltásával. Elmérgesítette a helyzetet a Berlusconi család tulajdonában lévő Il Giornale támadása a kormányfő erkölcsi magatartását megkérdőjelező katolikus püspöki kar napilapjának, az Avvenirének a főszerkesztője ellen, akinek homoszexualitását napvilágra hozták.
A negyedik Berlusconi-kormány másfél éve alatt ez lesz a negyedik tömegdemonstráció az ellenzéki Demokraták, a szakszervezetek és a diákok tüntetése után. A mostani demonstrációhoz csatlakoznak a jobbközép kormánytól elpártolt katolikus sajtó képviselői is. Állást foglalt az államfő Giorgio Napolitano is: "a sajtószabadság a demokrácia alapja".
Az újságokban Zsarnoknak nevezett Berlusconi ellen három jogász aláírásgyűjtést indított: eddig 400 ezren csatlakoztak, soraikban nagy európai lapok főszerkesztőivel.