Egy guantánamói foglyot befogadunk
A miniszterelnök tájékoztatása szerint Magyarország a napokban egy néhány fős, szűkített listáról választja ki azt a jelöltet, aki letelepedhet majd az országban. Valószínűleg egy palesztin állampolgárságú férfi kezdhet majd új életet Magyarországon. A volt fogoly segítséget kap majd a beilleszkedéshez, és hatósági felügyelet mellett és kontrollált körülmények között zajló, minimum másfél éves integrációs folyamatban vesz majd rész. A döntésről és annak körülményeiről, valamint lebonyolításról a kormány kedden tájékoztatta a parlamenti pártokat, és az Országgyűlés illetékes bizottságain keresztül a jövőben is teljes rálátást biztosít számukra a programra. A program hazai lebonyolításáért a nemzetbiztonsági kabinet és az azt vezető miniszter a felelős. A miniszterelnök hangsúlyozta: Magyarország elkötelezett az emberi jogok, az emberi méltóság és a szabadság értékei mellett, és ez arra is kiterjed, hogy megvédjük ezeket az eszméket. Magyarország jelzi, hogy minden tekintetben megbízható, kiszámítható szövetséges.
Bajnai a döntésről kedden telefonon tájékoztatta Hillary Clinton amerikai külügyminisztert. Daniel Fried, az amerikai elnök guantánamói különmegbízottja az USA kormányának nagyrabecsülését és köszönetét fejezte ki a fogoly befogadásáért. Azt mondta: azoknál a foglyoknál, akiknek az áttelepítését jóváhagyták, azok estében meggyőződtek arról, hogy semmilyen szempontból nem jelentenek kockázatot. Az ezzel kapcsolatos információkat megosztották a magyar szakemberekkel.
Szollár Domokos kormányszóvivő elmondta: a befogadotti státuszú férfi várhatóan az év utolsó hónapjaiban érkezik. Az integrációs program első szakaszában a volt fogoly nem hagyhatja el az országot, kijelölt tartózkodási helye lesz. Megpróbálnak a képzettségének megfelelő munkát találni neki, tanulni fog magyarul is és a lakhatását is biztosítják.
Érdekes a "palesztin állampolgárságú" férfi kitétel, hiszen a ciszjordániai palesztin területeket uraló palesztin hatóság jó viszonyt ápol az Egyesült Államokkal, a radikális Hamasz vezette Gázai területeken pedig akár ünnepelhetnék is a férfit. Elképzelhető, hogy az egykori fogoly palesztin állampolgár, aki nem a palesztin területeken élt.
Guantánamón interjúvoljuk meg a jelölteket
Még az idén lezárulhat a folyamat - válaszolta lapunknak adott villáminterjújában Daniel Fried guantánamói különmegbízott arra a kérdésünkre, hogy mikor érkezhet meg hazánkba a fogoly. - A következő lépés, hogy a magyar kormány meginterjúvolja az összes jelöltet. Magyarország úgy döntött, hogy személyesen találkozik a lehetséges jelöltökkel Guatánamón - fejtette ki a diplomata. Megerősítette, hogy van egy palesztin a listán, és hogy a magyar hatóságok az akták áttekintése után jelezték, hogy ez a férfi érdekli őket leginkább. Hozzátette: két másik személy is szóba került.
Fried azt mondta: megérti, ha a magyar kormány nem szeretné, ha a lakás, a társadalom- és egészségbiztosítás vagy a költőpénz költségét a magyar adófizetők állnák, döntés azonban még nem született az ügyben. - Az amerikai adófizetőnek egyébként sokkal drágább valakit Gauntánamón tartani, mint sikeresen újratelepíteni - fejtette ki Fried. Hozzátette: akiket áthelyezhetőnek minősítettek, azok az amerikai hatóságok szerint képesek letelepedni egy rehabilitációs program segítségével. - Tudom, hogy a Bush-kormányzat azt állította, hogy akik Guantánamón vannak, azok a "legrosszabbak legrosszabbjai". Habár én is dolgoztam George W. Bushnak, azt kell mondanom, ez nem igaz. Vannak, akik elég ártalmatlanok, és ajánlani tudjuk őket befogadásra állította.
- Magyarország jó katonai szövetséges, épp ezért többször nyújtottunk már katonai segítséget - felelte diplomatikusan arra, hogy a befogadásáért "cserébe" ad-e az USA külön segítséget az Afganisztánban szolgáló magyar tartományi újjáépítési csoportnak (PRT). (Z. E.)