Barroso erősebb lett
Jerzy Buzek lengyel parlamenti elnökkel tartott közös sajtóértekezletén Barroso kifejtette: meg kell várni az ír népszavazást, hogy világos legyen, a bizottságot a lisszaboni szerződés alapján lehet-e összeállítani, azaz minden tagállam egy biztost küld, vagy a nizzai szerint, amely csökkenti a létszámot. Bonyolítja a helyzetet, hogy az állam- és kormányfők az íreknek megígérték az "egy ország, egy biztos" elv fenntartását, ha az új szerződés érvénybe lép, mert e tekintetben eredetileg a lisszaboni is létszámcsökkentést írt elő. A hét elején, a külügyminiszterek találkozóján, a svéd elnökség is úgy nyilatkozott, hogy valamennyit nyilván várni kell, de nincs B terv, azaz ha az írek megint nemet mondanak, akkor a nizzai szerint kell eljárni, s hogy a bizottság létszámát illetően végül is miként, arról az állam- és kormányfőknek kell dönteniük. A svédek legkedvezőbb forgatókönyve szerint akkor már dönteni lehetne az EU elnökéről, külügyminiszteréről, valamint a bizottság tagjairól. (Szerdán az európai szocialisták jelezték: igényt tartanak az elnöki posztra, ha már a bizottság elnöke néppárti lett.)
- Barroso pozíciója megerősödött, vége a találgatásoknak és alkudozásoknak - mondta lapunknak szerdán délután Kovács László adóügyi biztos. A lényeg: a következő bizottság elnöke a lisszaboni szerződés által megkívánt abszolút többséget is megkapta, vagyis az összes képviselő, s nem csak a jelenlévők több mint a felének az áldását tudhatja maga mögött, így az új szerződés érvénybe lépése után sem kérdéses a pozíciója.
Barroso csütörtök este részt vesz az uniós tagállamok állam- és kormányfőinek rendkívüli, de rövid csúcstalálkozóján, amelyen egységesíteni kellene az EU álláspontját a húszak csoportjának hóvégi, pittsburghi eszmecseréje előtt a banki vezetők jövedelmének korlátozásáról, a banki tranzakciók esetleges megadóztatásáról, a válság enyhítését célzó jegybanki és állami beavatkozások megszüntetéséről, valamint a szorgalmazott koppenhágai globális klímaegyezmény finanszírozásáról.
A magyar szocialista EP-képviselők tartózkodtak szerdán, mert nem értettek egyet azzal, hogy a parlament már az írországi népszavazás előtt döntött a bizottság elnökéről. Az új bizottságot is csak akkor támogatják, ha a baloldali értékek helyet kapnak a programban, ha kiderül, mivel foglalkozik majd az emberi jogi biztos, s hogy milyen tárcát kap a magyar biztos. A fideszes EP-delegáció nevében Szájer közölte, támogatják Barrosot, akivel sok vitájuk volt, főként a magyar ügyek szerintük nem megfelelő bizottsági kezelése miatt.