Thatcher ellenezte a német újraegyesülést

Röviddel a berlini fal leomlásának 20. évfordulója előtt hozta nyilvánosságra a The Times napilap annak a mintegy ezer, a Kremlből származó dokumentumnak izgalmas részleteit, melyeket Pavel Sztrojilov orosz kutató hozott magával Londonba. Az SZKP Politikai Bizottságának irattárából kicsempészett egyik papír idézi az akkori brit kormányfőt, Margaret Thatchert, aki 1989 szeptemberében közölte Mihail Gorbacsov szovjet vezetővel: "Nem kívánunk egy egyesült Németországot, mert a teljes nemzetközi helyzetet aláásná és veszélyeztetné a biztonságunkat". A Vaslady állítólag hozzétette, hogy George H. W. Bush amerikai elnök is osztja ezt a véleményt. Jelezte Gorbacsovnak, hogy a nyugati országok nem elleneznék, ha a Szovjetunió megakadályozná a német uniót.

A levéltári anyag tanúsága szerint a francia elnök is keményen ellenezte egy egyesített Németország tervét. Francois Mitterrand kifejtette Thatchernek, hogy az új Németország "még nagyobb teret nyerne, mint Hitler", és tartani kell a "rossz németek", azaz neonácik felbukkanásától. A kormányzásból röviddel Németország újraegyesülése után kikényszerített Thatchert borzalommal töltötték el azok a jelentések, melyek szerint a bonni Bundestag képviselői a "Deutschland über alles" eléneklésével ünnepelték a berlini fal leomlását.

Egy neves brit történész vitatja a moszkvai papírok újszerűségét. Andrew Roberts idéz Thatcher visszaemlékezéseiből. "Elmagyaráztam Gorbacsovnak, hogy ugyan a NATO támogató állásfoglalásokat tett közzé az újraegyesüléssel kapcsolatban, a gyakorlatban azonban nyugtalanok voltunk". A brit kormányfő tartott Helmut Kohl német szövetségi kancellár befolyásának növekedésétől is.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.