V4-elnökök Sopotban

Külön pikantériát kölcsönöz a visegrádi országok (V4) csúcstalálkozójának a magyar-szlovák feszültség. Sólyom László köztársasági elnök a lengyel tengerparti üdülőhelyen, Sopotban tegnap találkozott többek között Ivan Gasparovic szlovák államfővel is, akivel kezet fogott, ám az üdvözlésen kívül nem váltottak szót - írta az MTI. A V4-ek elnöki tisztét jelenleg betöltő Magyarország eredetileg prioritásának tekintette, hogy előrelépés történjen a roma népcsoport problémáinak megoldásában, és már tavaly javasolta, hogy az idei államfői csúcs fő témája ez legyen. De mivel Lengyelországban ez a probléma kevéssé érzékelhető, a lengyel vendéglátók végül nem támogatták a téma napirendre kerülését. Ehelyett inkább az energiabiztonság, valamint a pénzügyi és gazdasági válság került terítékre.

Sólyom beszámolt arról, hogy az elnökök megvitatták a német alkotmánybíróság minapi döntését, amely erősíti a parlament beleszólási jogát az európai uniós ügyekbe. A csúcstalálkozó mai vendége Danilo Türk szlovén elnök lesz, akinek a meghívását többek között az indokolja, hogy felmerült a szervezet bővítésének lehetősége.

A magyar államfő ma kétoldalú találkozókat tart Václav Klaus cseh, Lech Kaczynski lengyel és Danilo Türk szlovén államfővel. Ivan Gasparovic szlovák elnökkel nincs tervbe véve a kétoldalú találkozó, miután a magyar fél továbbra is várja a révkomáromi incidens miatt elküldött jegyzékére a szlovák fél válaszát.

"Érzékelem a Szlovákiában keletkezett feszültséget. Érzékelem Magyarország bizonyos, hosszú távú terjeszkedési ambícióit. Ilyen szempontból értem a szlovák álláspontot" - nyilatkozta a magyar-szlovák vitáról pénteken Klaus cseh államfő Sopotban. Szlovákia viselkedését e vitában Klaus nem volt hajlandó minősíteni. Újságírók előtt csak annyit mondott, hogy bizonyára Pozsony is követett el hibákat.

"Nem szeretném értékelni azokat a szavakat és mondatokat, amelyek az új nyelvtörvényben vannak. Értem azonban, hogy (a jogszabály) miért volt szükséges. Nem védem az összes megfogalmazást, és úgy gondolom, hogy van mit javítani ezen a téren" - fejtette ki a szlovák nyelvtörvénnyel kapcsolatos véleményét a cseh államfő. A Magyarország és Szlovákia közötti feszült viszonnyal kapcsolatban Klaus egyoldalú nyomásgyakorlásról beszélt, amellyel szemben a másik fél védekezni kényszerül, miközben "itt-ott hibákat is vét". A cseh államfő nem pontosította, hogy melyik államra gondolt.

A négy államfő a kikötőben
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.