Komoly előrelépés

- Komoly előrelépésnek tekinthető, hogy csütörtökön Szécsényben Robert Fico szlovák miniszterelnök elfogadta Knut Vollebaeknek, az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet (EBESZ) kisebbségügyi főbiztosának javaslatában szereplő összes véleményt és ajánlást. Eddig ugyanis Fico mindig azt mondta, hogy az államnyelvtörvény nem sérti a magyarok jogait, és nem kell rajta változtatni - mondta lapunknak Valki László nemzetközi jogász.

A szlovákiai államnyelvtörvényt 1995-ben alkották meg, és már korábban is módosították. Olyan rendelkezéseket vettek ki belőle, amelyek sértették a diszkrimináció tilalmának elvét. A mostani módosításról Vollebaek eljuttatta a véleményét a szlovák kormánynak. - Az utóbbi azt állította, hogy a főbiztos az európai normákkal összhangban levőnek nevezte a módosítást. Ez a mondat ugyan valóban szerepel a jelentésben, ezen kívül azonban a többi nyolc oldal arról szól, hogy Vollebaek a módosítás milyen rendelkezéseit kifogásolja és javasolja módosítani - mondta Valki. Vollebaek erőteljesen bírálta a törvényt. A legnagyobb probléma szerinte az, hogy a nyelvtörvény megsértőit bírsággal sújthatnák, ez ugyanis komoly súrlódásokat okozhat a magyar és a szlovák ajkú lakosság között. Vollebaek szerint a nyelvtörvény módosítása nincs összhangban az 1999-es szlovákiai kisebbségi nyelvtörvénynyel sem, és felhívta a figyelmet arra, hogy Szlovákiában átfogó kisebbségi törvényt kellene alkotni. Vollebaek kifejtette: szívesen közreműködik az államnyelvtörvény végrehajtásának figyelemmel kísérésében.

- Vollebaek azonban nem javasolta a nyelvtörvény hatályon kívül helyezését. Az is nagymértékben szolgálná azonban a felvidéki magyarság érdekeit, ha a végrehajtási rendelkezéseket, amelyek bevezetését talán éppen Volleabek közbelépésének eredményeként több hónappal elhalasztották, úgy fogalmaznák meg, hogy azok tényleg ne sértsék a magyar anyanyelvűek jogait - fejtette ki Valki.

Hozzátette: Fico Sólyom László köztársasági elnök beutazásának megakadályozásáért valóban nem kért bocsánatot, erre azonban a jelenlegi, rendkívül konfliktusos helyzetben nem is lehetett reálisan számítani. Azzal, hogy mindkét fél sajnálkozását fejezte ki, tulajdonképpen a szlovák fél fejezte ki sajnálatát, hiszen nem a magyar kormány akadályozta meg az államfő kiutazását, hanem Pozsony tagadta meg Sólyom belépését.

Valki szerint ez volt a magyar fél által még éppen elfogadható kompromisszum. Ellenkező esetben az államnyelvtörvény ügyében nem lehetett volna előrelépni.

Valki László
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.