A külügyminiszter áttörésről beszél

Beszéljenek bátran magyarul! - üzente a szlovákiai magyaroknak Balázs Péter külügyminiszter tegnap újságírókkal beszélgetve. Egy nappal a szécsényi szlovák-magyar kormányfői találkozó után Balázs Péter emlékeztetett: maga Robert Fico szlovák miniszterelnök is azt mondta, garantálja, hogy nem korlátozzák a szabad nyelvhasználatot, másrészt a közös nyilatkozat értelmében az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet (EBESZ) bevonásával a kisebbségi vegyes bizottság felügyeli, hogy Szlovákia valóban elfogadja az EBESZ kisebbségügyi főbiztosának javaslatait. - Ha összegyűlt egy paksaméta panasz, akár havonta is összehívjuk a vegyes bizottságot - fejtette ki a külügyminiszter lapunk kérdésére.

- Részünkről semmilyen engedmény nem volt - avatott be a tárgyalások menetébe a külügyminiszter. Hozzátette: minden benne van a közös nyilatkozatban, amit a magyar fél bele akart tenni. (A szlovákok a 11. pontot tették hozzá, mely az alapszerződés jövőre esedékes 15. évfordulójának közös ünneplésére vonatkozik.) Áttörésként értékelte, hogy bár a szlovák fél hetek óta azt hangoztatja, hogy a nemzetközi közösségnek semmi köze a nyelvtörvény-módosításhoz, mégis belement, hogy az EBESZ főbiztosának "minden" ajánlását elfogadja. - Nem így kezdődött - mesélte Balázs Péter a "minden" szócska történetét a közös nyilatkozat eme pontjában. A plenáris ülésen egyébként a szlovákok többször is tárgyalási szünetet kértek. (A nyilatkozat nem hivatalos magyar fordítása egyébként a Külügyminisztérium honlapján is olvasható. Az eredeti szöveg angolul készült.) A külügyminiszter idézte a jövő héten Budapestre látogató Knut Vollebaek főbiztos véleményét, mely szerint a törvény módosítása felborította a kisebbségi és államnyelv egyensúlyát, az államnyelv szintjére kell emelni a kisebbségi nyelvet, kiiktatandók a félreértések lehetőségét, továbbá a végrehajtásnak rugalmasságot és megengedő szellemet kell tükröznie, illetve átfogó szlovák kisebbségvédelmi törvény kell.

- Nem a győzelem, a megoldás a cél - mondta Balázs Péter a Külügyminisztériumban. Azt is kifejtette, a szlovák nyelvtörvényt módosítani kell, hozzátéve, hogy egy hét alatt nem kényszeríthetjük térdre a szlovák diplomáciát, hanem nemzetközi segítséggel kell megértetnünk velük ennek szükségességét.

A kormányfői találkozó Balázs Péter szerint nem kudarccal és nem is harsány győzelemmel végződött. A külügyminiszter Németh Zsolt, az Országgyűlés külügyi bizottságának fideszes elnökének bírálatára utalva úgy fogalmazott, hogy az ellenzéki vélemények rosszindulatból és a tények nem ismeréséből fakadnak. Mint mondta, azért is érthetetlen számára Németh nyilatkozata, mert a tárgyalás előkészítése alatt megvolt a négypárti egység.

Sólyom László köztársasági elnök révkomáromi utazásával kapcsolatban Balázs Péter még várja Jacques Barrot-nak, az Európai Bizottság bel- és igazságügyi biztosának válaszlevelét, és ennek kézhezvétele után lehetséges esetleg jogi eljárás. Balázs Péter úgy fogalmazott, a cél, hogy "az elnökünk elégtételt kapjon".

Balázs Péter emlékeztetett: a közös nyilatkozatoknak a diplomáciában annyi erejük van, amennyire azt a felek tiszteletben tartják. Szerinte két hónapon belül kiderül, "elindultunk-e valamerre". Hozzátette: figyelemmel kell lenni egymás nemzeti érzékenységére, ez a szlovákiai magyarok érdeke is.

Fidesz: Megalázó diplomáciai kudarc

Éles kritikával illette Németh Zsolt, a Fidesz országgyűlési képviselője pénteki sajtótájékoztatóján Bajnai Gordon magyar és Robert Fico szlovák kormányfő csütörtöki találkozóját és a két kormányfő által elfogadott 11 pontos nyilatkozat tartalmát. "Mindenképpen egy súlyos, megalázó diplomáciai kudarcnak tekinti a Fidesz a találkozót, illetőleg a közös nyilatkozatot, majd az azt követő sajtótájékoztatót" - fogalmazott a fideszes politikus. Németh felháborítónak mondta, hogy a magyar miniszterelnök belement abba, a két ország nacionalistáit egy lapon említse a közös nyilatkozat. Holott nyilvánvaló, hogy míg Szlovákiában a nacionalista erők kormányzati tényezők, addig Magyarországon marginális tényezők - fogalmazott.

Az "önveszélyes diplomáciai dilettantizmus" mintapéldájaként említette az ellenzéki politikus azt a passzust, amely Sólyom László kitiltásával foglalkozik.

Az államnyelvtörvény ügyében Németh feltette a kérdést: mi az oka annak, hogy a nyelvtörvény visszavonását Bajnai Gordon "elfelejtette" követelni a kétoldalú találkozón? A Fidesz elfogadhatatlannak tartja, hogy egy antidemokratikus törvényt annak végrehajtási rendelkezéseivel akarnak demokratikussá tenni - mondta. Kifogásolható a Fidesz számára az is, hogy Bajnai válasz nélkül hagyta Fico csütörtöki kijelentését arról, hogy elfogadhatatlannak tartja a szlovákiai magyar képviselők részvételét a Kárpát-medencei Magyar Képviselők Fórumának pénteki ülésén. Ezzel Bajnai Gordon Szili Katalin házelnököt "hagyta cserben" - mondta. A sajtótájékoztató és a közös nyilatkozat a fideszes politikus szerint legitimálta a magyarellenes szlovák politikát.

Balázs Péter
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.