Barroso vesszőfutása az EP-ben

A politikai túlélésért küzdő José Manuel Barroso bizottsági elnök tegnap fejezte be a beszélgetéssorozatot az Európai Parlament frakcióival, amelyek ma döntik el, mikor szavaznak a portugál jövőjéről, azaz mandátumának újabb öt évre szóló meghosszabbításáról. A posztért elszántan harcoló Barroso így egyszerre jobb- és baloldali, elszánt környezetvédő és hithű liberális.

Ne engedjen a baloldalnak - ezt követelték José Manuel Barrosótól a brit konzervatívok vezette új "reformfrakció" tagjai. Továbbá sokkal eltökéltebb deregulációs programot kértek az Európai Bizottság elnökétől, aki még hétfő este átment az 54 tagú csoport vizsgáján. Az újraválasztásért kampányoló volt portugál miniszterelnök, aki az utóbbi öt évben az uniós végrehajtó testület élén állt, és e tekintetben reá is hárult a válságkezelés, már megszerezte az állam- és kormányfők támogatását, és most az új parlament meggyőzésén fáradozik, miközben az EU minden intézményét bénítja az újabb ír népszavazás által feltartóztatott lisszaboni szerződés - a bevezetésre váró, de a ratifikációig be nem vezethető változások miatt. Azzal érvel e körülmények között Barroso, hogy az EU béna kacsává válhat, ha a jogi eljárás lezárulására vár, vagyis őt minél hamarabb meg kéne erősíteni a hivatalában.

A konzervatívok után az őt jelölő, s a júniusi európai választásból győztesen kikerült néppárti csoportot látogatta meg kedden Barroso, minden különösebb kihívás nélkül, ha csak azt nem tekintette aggasztónak, hogy Párizsból kiszivárgott: ha a portugál nem menne át a parlamenti vizsgán, akkor Fillon kormányfő szívesen jelöltetné magát. A 736 tagú törvényhozásban a Néppárt 265 fővel képviselteti magát, vagyis nem tudja keresztülvinni saját emberének a megválasztását.

Az igazi megméretés ezért aztán szerdán várt rá, amikor délelőtt a szocialisták és demokraták 184 tagú csoportját kereste fel, amelytől kemény kérdéseket és kritikát kapott. Martin Shulz frakcióvezető sikertelennek nevezte az elmúlt öt évet. A baloldal eleve 11 pontos követeléssel állt elő, és amikor Barroso a múlt héten közzétette 41 oldalas programját, akkor azt mondta, az nem egyéb, mint régi elképzelések újracsomagolása. Egy biztos, a piacbarátnak tartott Barroso szociálisan érzékenynek, valamint klímavédelmi aktivistának és a föderális Európa hívének mutatkozott. Ez azért lényeges, mert szerda délután és este a zöldek (55 fő) és a liberálisok (84) is faggatták, szintén igen elégedetlen hangulatban. Előbbiek azonban például elérték, hogy Barroso megígérje: tagállami hatáskörben tartja a génmódosított élelmiszerek engedélyezését, illetve betiltását, utóbbiak pedig kicsikarták a jelöltből, hogy legalább elgondolkozzék az uniós adó bevezetéséről, a költségvetés méretének bővítéséről, azaz a föderális Európa előkészítéséről.

A szocialisták meglepve tapasztalták, milyen határozottan érvelt Barroso a frakcióülésen, s Tabajdi Csaba képviselő szerint "ez meggyőző lett volna, ha nincs az elmúlt öt év ellenkező tapasztalata". Barroso egyetértett azzal a szocialista követeléssel, hogy a pénzügyi piacokat szigorúbban kell szabályozni, a közszolgáltatásokat pedig meg kell védeni a privatizációtól.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.