A szlovák kormányfő nem változtat útvonalat

Balassagyarmat vezetői tegnap arra kérték Robert Fico szlovák miniszterelnököt, hogy más határátkelőhelyet válasszon, és kerülje el Balassagyarmatot, amikor ma a közeli Szécsénybe utazik Bajnai Gordonnal való találkozójára - áll az MTI-hez szerdán eljuttatott nyílt levélben, melyet a Nógrád megyei város vezetői a szlovák nagykövetségre is elküldtek.

Medvácz Lajos (Fidesz) polgármester és Csach Gábor (Fidesz) alpolgármester indoklásként egyaránt hivatkozik a magyar államfő Révkomáromból való kitiltására és a nyelvtörvényre, valamint Balassagyarmat 1919-es, a csehszlovák katonaság által végrehajtott megszállására. Mindezek miatt Robert Ficót - mint írták - "nemkívánatos személynek" tekintik Balassagyarmaton.

Levelükben felidézik, hogy 1919 januárjában az akkoriban formálódó csehszlovák hatalom önhatalmúlag átlépte a demarkációs vonalat, megszállt több telepxülést az Ipolyság-Losonc vasútvonal mentén, hogy délebbre tolja Csehszlovákia államhatárát. A megszállókat véráldozatokkal verték ki, Balassagyarmat emiatt viselheti a Civitas Fortissima (Legbátrabb Város) nevet.

Balassagyarmaton kívül két másik nógrádi település - Salgótarján és Somoskőújfalu - vezetői is barátságtalan hangú levelet intéztek Ficóhoz.

A balassagyarmati városvezetők lépését kormányzati részről tegnap élesen bírálták. Draskovics Tibor igazságügyi és rendészeti miniszter szerint árthat a magyar-szlovák kapcsolatoknak és bizonyosan árt a határon túli magyaroknak a balassagyarmati polgármesternek az a kijelentése, hogy Ficót nemkívánatos személynek tekintik a városban.

A Külügyminisztérium közleményben mutatott rá, hogy Robert Fico magyarországi tartózkodása során védett személynek minősül, a védelemhez szükséges eszközök kiválasztása és biztosítása a magyar kormány jogköre, az önkormányzatoknak ezzel kapcsolatban semmilyen feladatuk nincs.

Budai Bernadett kormányszóvivő közölte, a szlovák miniszterelnök magánszemélyként vagy hivatalos minőségben a schengeni szabályok szerint bármikor, bárhol átlépheti Magyarország határát, a magyar kormány ezt garantálja, biztosítja számára. A szóvivő hozzátette: a balassagyarmati polgármester kérése méltatlan, indokolatlan, és ugyanazt a rossz szellemet idézi, amelyet Magyarország joggal kifogásolt a magyar köztársasági elnök Szlovákiából való kitiltása kapcsán.

A találkozóra való tekintettel ma a szécsényi iskolákban csak délig lesz tanítás. - Szlovákiából is érkeznek szerzetesek, papok és hívek arra a mai szécsényi imaórára, amelyet a két nép közötti kiengesztelődésért tartanak - közölte tegnap Szerdahelyi Csongor, a Ferences Sajtóközpont vezetője.

- A szlovák kormányfő a magyar féllel korábban egyeztetett útvonalon érkezik Szécsénybe. A pozsonyi küldöttségnek a magyar kormányhivatal a partnere, nem pedig Balassagyarmat polgármestere. Egyébként is a bizalmatlanság és a tiszteletlenség megnyilvánulása lenne a részünkről, ha végül más utat választanánk, mint amit korábban partnereink megjelöltek. Miután az eszmecserére Magyarországon kerül sor, a találkozó szervezése és biztosítása minden vonatkozásban Budapest feladata, ezért csak az ottani illetékesek kéréseinek teszünk eleget - közölte megkeresésünkre a pozsonyi kormányhivatal - neve mellőzését kérő - magas rangú tisztségviselője. (Sz. J. P.)

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.