Ismét kormányválság Kanadában
Miután a liberálisok a héten megvonták támogatásukat a kisebbségben kormányzó konzervatív kabinettől, könnyen elképzelhető: öt éven belül negyedszer is az urnákhoz járulhatnak a kanadaiak. Ez csak akkor kerülhető el, ha Stephen Harper kormányfő tory pártját legalább a két kisebb párt valamelyike, a baloldali Új Demokraták vagy a szeparatista Bloc Québecois kisegíti. Máskülönben még szeptemberben bizalmi szavazásra kerülhet sor az ottawai alsóházban. - Nem hiszem, hogy az ország érdekeit szolgálja, ha minden egyes évben választásokat tartunk csak azért, mert egy párt nem fogadja el az előző voksolás eredményét. Ez nem felelős magatartás - mondta a liberálisokra utalva Harper, kizárva, hogy háttéralkut akarna kötni a hatalmon maradásért.
A baloldali párt mindenesetre célzott arra, hogy megfontolja a külső segítséget: ha a miniszterelnök nekik tetsző lépéseket tesz, úgy emeli a munkanélküli-járadékot, vagy lecsap a hitelkártyacégekre. Az észak-amerikai autóipar válságát is megsínylő Kanadában 11 és fél éves csúcson, 8,7 százalékon áll a munkanélküliségi ráta.
A tavalyi választásokat (is) elvesztő liberálisok az egyetlen parlamenti párt, amelynek támogatottsága erősödött a múltkori megmérettetéshez képest, de bizonytalan, hogy némi - ráadásul hibahatáron belüli - előnyét a maga javára tudná-e fordítani.
Az előző választás óta az ellenzék vezérévé előlépett Michael Ignatieff a kanadai politika legérdekesebb egyénisége, közelinek mondható magyar kapcsolatokkal. A 62 éves Ignatieffet Nagy-Britanniában és Amerikában elsősorban történészként, oxfordi, cambridge-i, harvardi csúcsértelmiségiként ismerik; évtizedekig nem élt Kanadában. Felesége a magyar Zsohár Zsuzsanna, egyik cambridge-i tudományos szerkesztőtársa pedig Hont István professzor volt. Ignatieff pártjának kormányra kerülésével három évtized, Raymond Barre francia miniszterelnöksége óta először fordulna elő, hogy számottevő nyugati állam vezetőjének magyar a felesége.
Ennél is érdekesebb az apai ágon orosz származású, a pravoszláv vallást követő Ignatieff különleges - hazájában pedig végképp kuriózumszámba menő - családi háttere: leszármazottja III. Sándor cár azonos vezetéknevű belügy-, illetve II. Miklós oktatási miniszterének, valamint a híres Kutuzov marsallnak is.