Szlovákia beleegyezett az EBESZ bevonásába
Szlovákia írásban jelezte, hogy kész a pozsonyi nyelvtörvény végrehajtásáról szakértői megbeszélésekre és az egyeztetésekre, s magyar beleegyezés esetén meghívnák az EBESZ képviselőit is - mondta lapunknak Gémesi Ferenc, a MeH nemzetpolitikai szakállamtitkára, a magyar-szlovák kisebbségi kormányközi bizottság társelnöke. Az államtitkár meglepőnek és pozitívnak nevezte a szlovák megkeresést, mivel korábban Pozsony elvetette, hogy Magyarország és Szlovákia képviselői együtt tárgyaljanak az ügyben Hágában Knut Vollabaekkel, az EBESZ kisebbségügyi főbiztosával. Az említett megoldást akkor Budapest és Vollabaek egyaránt támogatta. Gémesi szerint a mostani pozsonyi ajánlat nyilván nem független Vollabaek időközben megszületett ajánlásaitól és a nyelvtörvény ügyében kifejtett főbiztosi állásfoglalástól. Mint emlékezetes, az EBESZ tisztségviselője azt ajánlja, hogy a két ország szakértői a nemzetközi szervezet bevonásával tekintsék át az inkriminált jogszabály végrehajtását. Az államtitkár hangoztatta, hogy magyar részről örömmel fogadták a mostani szlovák javaslatot, már csak azért is, mert ez egybeesik a korábbi magyar elképzelésekkel. A tervezett háromoldalú egyeztetés időpontját most egyeztetik és remény van rá, hogy erre már e hónap második felében sor kerülhet. Budapest egyidejűleg kérte Pozsonyt, bocsásson rendelkezésre olyan dokumentumokat, amelyekből kitetszik: milyen irányban gondolkodik a másik fél a nyelvtörvény végrehajtását illetően.
Gémesi Ferenc azt is elmondta, hogy szeptember 15-én Knut Vollabaek lesz a főelőadó azon a budapesti nemzetközi tanácskozáson, amelyen a határ menti térségek együttműködését tekintik át. Előadása napján Vollabaek politikai tárgyalásokat is folytat Budapesten a nyelvtörvényről, majd másnap Pozsonyban a szlovák kormány képviselőivel találkozik. A budapesti fejlesztési tanácskozáson jelen lesznek az Európai Bizottság és az Európa Tanács illetékesei is.
Vollabaek meghívását a konferenciára az is indokolja, hogy a kisebbségi főbiztos úgynevezett bolzanói ajánlásaival fontos új elemet vont be az európai regionális együttműködés kereteibe. Ugyanis kezdeményezte annak vizsgálatát: hogyan lehet az európai regionális politikákat a kisebbségek javára felhasználni. Felvetése teljes mértékben illeszkedik ahhoz a magyar regionális fejlesztéspolitikához, amelyet a magyar kormányzat a nemzetpolitika szerves részeként 2006 óta igyekszik megvalósítani - mutatott rá az államtitkár. A konferencián be kívánják mutatni azokat a nyugat-európai - főleg német- francia és dél-európai mintákat - amelyek például szolgálhatnak a térségünkben a határ menti regionális együttműködés alakításához.
Ugyanakkor a legutóbbi években uniós pénzek bevonásával Közép-Európában is biztató kezdeményezések történtek az említett területen - emlékeztetett Gémesi Ferenc. Sikerült összekapcsolni egyebek között a magyar fejlesztési terveket a szomszédokéval. Ennek köszönhető, hogy máris több közös projekt indult be a környező országokkal a nemzeti kisebbségek által is lakott határ menti övezetekben az együttes infrastrukturális fejlesztésekre, útfelújításokra, valamint a környezetvédelemben és az árvízvédelemben. Az uniós forrásokra támaszkodó határ menti fejlesztésekre kiírt pályázatok népszerűségét mutatja, hogy ezekre eddig többszörös volt a túljelentkezés. A nyertes területi együttműködési programokra már eddig is több százmilliós összegeket folyósítottak az érintett országokban. Ez a regionális fejlesztési program térségünkben teljesen újfajta együttműködésnek számít, ilyenre korábban nem volt példa - hívta a fel a figyelmet Gémesi Ferenc.
E programoknak etnikai-kisebbségi feszültségekkel terhes térségünkben kifejezetten stabilizáló hatásuk van - hangsúlyozta az államtitkár, és noha ez a fajta együttműködés nem etnikai alapon valósul meg, jól segíti a határon túli magyar közösségeket. Mindezt figyelembe véve ez az új típusú együttműködés napjainkban talán még fontosabb is Közép-Európa szempontjából, mint a régi uniós országok esetében. Éppen ezért, ha távlatosan gondolkodunk, magyar szempontból a regionalizmus fejlesztését térségünkben kiemelkedően fontos, európai keretekbe illeszkedő törekvésnek kell tekintenünk - hangsúlyozta Gémesi Ferenc.