Róma és Brüsszel: nincs amore

"Beajánlom producer ismerősömnek, aki a koncentrációs táborokról forgat filmet, ön tökéletes a kápó szerepére!" 2003 júliusában így indította Olaszország EU-elnökségét a kormányfő Silvio Berlusconi az Európai Parlament német szocialista képviselőjének válaszolva. Martin Schulz az itáliai idegengyűlöletről beszélt, és összeegyeztethetetlennek nevezte a szerinte maffiózó Berlusconi politikai és vállalkozói karrierjét.

Az Európai Közösség alapítói közé tartozására a mai napig büszke Itália és az uniós intézmények kapcsolata korántsem idilli. Olasz volt a Brüsszelben elsőként visszautasított EU-biztosjelölt: a kereszténydemokrata politikus, Rocco Buttiglione kijelentése arról, hogy a homoszexualitást bűnnek tartja, 2004 őszén nem tette őt alkalmassá az igazságügyi és szabadságjogi tárca betöltésére.

Heves EU-kritikát váltott ki 2008 nyarán Róma közbiztonsági rendelkezése a roma kisebbség ujjnyomatvételellel végzett nyilvántartásáról. Brüsszel most szeptemberben is tisztázást kért az olasz felségvizekről Líbiába visszafordított, bevándorlókkal teli hajókról. Kisebb horderejű kérdésekben is akadt már vita: 2006 tavaszán Olaszország brüsszeli nagykövete tiltakozott az olasz nyelv "Serie B-be" való sorolásáért, miután az Európai Bizottság közleményeit csak a világnyelvekre fordították le. Róma azt se nézte jó szemmel, hogy a szóvivők közé egyetlen olasz ajkút sem neveztek ki.

De nemcsak az olasz politika és a kvótanövelést követelő tejtermelők szoktak tiltakozni: Brüsszel ellen vonultak fel a kergemarhakór idején a betiltott csontos marhaszeletet sirató firenzei hentesek is. "Olaszország még a busa és a banán miatt is veszekszik Brüsszellel" - írta augusztusban az Il Sole 24 Ore gazdasági napilap, arra utalva, hogy az EU rekordmennyiségű, 161 fegyelmi eljárást indított Itália ellen (a nem eléggé védett busa, illetve a banánimport miatt is).

Az ellentétek nem kormányfüggők: a brüsszeli bizottság egykori olasz elnöke, Romano Prodi sem volt európai kedvenc - és nemcsak érthetetlen angol kiejtése miatt.

Ami a szóvivők kapcsán kirobbant jelenlegi csatát illeti, az EU-biztosból lett külügyminiszter Franco Frattini megerősítette Róma kérését, hogy az illegális bevándorlásban az EU (szóvivői nyilatkozatok helyett) politikai döntést hozzon. Az ellenzék szerint viszont Berlusconinak végre meg kellene tanulnia hallgatni. Az olasz sajtó úgy látja, Barroso óvatosan reagált - nem felejtve, hogy Róma támogatásával lett és szeretne újból bizottsági elnök lenni.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.