Civil áldozatok Kunduzban

A NATO-szövetségesek részéről ilyen kereszttűzbe még nem került a Bundeswehr. Míg az atlanti szövetség vizsgálóbizottsága szerint a pénteki kunduzi légi támadás legalább 125 halálos áldozatot, köztük mintegy 25 civil életét követelte, a német hadsereg és védelmi tárca tartja magát ahhoz, hogy a tálibok által megszerzett két tartálykocsi elleni légi csapásban ötvenhatan meghaltak, s azok mind tálib harcosok voltak. A német kérésre elrendelt bombázást több európai partner is bírálta. - Együtt kell működni az afgánokkal, nem pedig bombázni őket - hangoztatta Bernard Kouchner francia külügyminiszter. A kunduzi ügy súlyát jól érzékelteti, hogy a bombázás sebesültjeit, köztük számos gyereket szombaton a kórházban meglátogatta Stanley A. McChrystal tábornok, az Afganisztánban állomásozó nemzetközi erők (ISAF) parancsnoka, aki később televíziós üzenetben fordult az afgán néphez. Az amerikai generális szerint valószínűleg civilek is vannak az áldozatok között.

Afganisztán északi, a német hadsereg által ellenőrzött részén egy tálib fegyveres csoport még csütörtök éjjel csapott le a benzint szállító két tartálykocsira. Berlini álláspont szerint Georg Klein ezredes, a Bundeswehr kunduzi parancsnoka azt követően adott parancsot a sártengerbe ragadt kocsik bombázására, hogy afgán informátoroktól azt a jelzést kapta: ott csak fegyveres tálibok tartózkodnak. Klein attól tartott, hogy az üzemanyaggal teli tartálykocsikat a Bundeswehr elleni terrorakciókhoz használhatják fel, s egy ilyen támadás nem sokkal a németországi parlamenti választások előtt beláthatatlan politikai következményekkel járnának. Augusztus közepén a tálibok Kandahárban két tartálykocsit "guruló bombának" használtak, a támadás 45 halálos áldozatot követelt.

A NATO helyszínre küldött vizsgálóbizottsága súlyos mulasztásokat ró fel Klein ezredesnek. Ahogy azt a The Washington Post tudósítója írta, a német tiszt mindössze egyetlen információforrásra hagyatkozva kérte az F-15-ös vadászgépek bevetését. A gépek kameráival nem lehetett beazonosítani a tartálykocsik mellett mozgó fekete pontokat. Az ISAF-parancsnokságot az idén júniusban átvevő McChrystal tábornok úgy rendelkezett: légi csapást csak több megerősített információ alapján lehet végrehajtani, és csak akkor, ha a támadást másképp nem lehet elhárítani.

A The Washington Post arról is ír, hogy a tálibok fegyverrel kényszerítették a közeli falu lakóit, hogy segítsenek a sárba ragadt tartálykocsik kiszabadításában, illetve "vételezzenek" a szabad piacon jól eladható ingyen benzinből. Többeket, főleg tizenéves fiúkat a kíváncsiság vitt a helyszínre. Klein ezredes a bombázást követően a helyzetet annyira veszélyesnek tartotta, hogy előbb távirányítású repülőgépet küldött a helyszín fölé. Német egységek csak péntek délben érkeztek oda.

Miközben német szociáldemokrata, zöldpárti és baloldali politikusok egyaránt bírálták a Bundeswehr akcióját, s egyben kommunikációs politikáját, Franz Josef Jung (CDU) védelmi miniszter minden kritikát határozottan visszautasított. A potsdami ügyészség közölte: vizsgálják, hogy emberölés miatt eljárást indítsanak-e Klein ezredes ellen. Bár a tálibok az elmúlt hónapokban egyre több támadást intéztek a Bundeswehr ellen, a külpolitika és Afganisztán eddig nem volt kampánytéma Németországban. A kunduzi bombázás ezt "sikeresen" megváltoztatta.

Sebesült a kunduzi kórházban a NATO-légi csapás után
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.