Titkolóznak a pozsonyi minisztériumok?
A szlovákiai politikus elmondta: az MKP küldöttsége szerdán Hágában tárgyalt a neves diplomatával, akinek a tájékoztatása alapján feltételezik, hogy a két pozsonyi minisztérium több tényt elhallgatott. Knut Vollebaek például azt tartotta volna helyénvalónak, ha az ajánlásait még a jogszabály elfogadása előtt figyelembe veszik. Ezért meglepődött, amikor megtudta, hogy nem igy történt. - Ezúttal is idehaza szeretnénk megoldani a vitatott kérdéseket, ezért kérünk helyet abban a testületben, amely az említett útmutatásokat készíti elő. Ha azonban kihagynak bennünket a munkából, akkor nincs más lehetőség számunkra, mint ismét az illetékes európai szervekhez fordulni - tette hozzá.
Lapunk megkeresésére Peter Stano pozsonyi külügyi szóvivő úgy vélekedett, hogy az MKP vezetői mindenképpen szeretnék fenntartani a belpolitikai feszültséget. Miután a főbiztos nyilván nekik is elmondta, hogy a jogszabály célja legitim, s nem ellentétes Szlovákia nemzetközi kötelezettségeivel, más kifogásokat kerestek. - Egyébként a főbiztos ajánlásait a végrehajtó rendelkezések során figyelembe vesszük - közölte.
A szlovákiai államnyelvtörvény elfogadásával egyfajta egyensúly felborult, és a fő feladat ennek a helyreállítása. Ezt emelte ki Szili Katalin, az Országgyűlés elnöke csütörtökön Hágában, az EBESZ kisebbségi főbiztosával, Knut Vollebaekkel való tárgyalása után. Vollebaek, aki szeptember 15-én Budapestre látogat, közleményében alapvetőnek nevezte, hogy a nyelvtörvény végrehajtási rendelete ne érintse hátrányosan a Szlovákiában élő nemzeti kisebbségekhez tartozókat. (MTI)
Megbeszélés Ficóval tabuk nélkül
Balázs Péter külügyminiszter a szécsényi találkozóval kapcsolatban tegnap Győrben elmondta, hogy erre a magyar fél előfeltételek nélkül megy el, és ezt várják a szlovákoktól is. A szeptember elsején Szlovákiában hatályba lépett nyelvtörvénnyel kapcsolatban Balázs Péter közölte: a kétoldalú diplomácia mozgástere elég szűk. Ebből nemzetközi szervezetek bevonásával lehet kitörni, ami azonban igényli a szlovák fél hajlandóságát is erre.
A külügyminiszter a magyar-szlovák viszonyról szólva úgy vélekedett: a problémák listája rövid, de "nagyon súlyos", az együttműködések listája pedig "nagyon hosszú". A problémák közül kiemelte: a köztársasági elnökkel a komáromi hídon történt incidensre ilyen esetben az unióban nincs szabály, ezért "nem kiáltott fel" azonnal az unió ebben az ügyben. Eljárás azonban van rá, amely el is indult - szögezte le.
Balázs Péter humánus gondolatnak nevezte az MDF szerdai kezdeményezését, hogy a szlovák nyelvtörvény kapcsán esetlegesen kirótt büntetések fedezésére jöjjön létre pénzalap. Hozzátette azonban, hogy szerinte ezeket a büntetéseket akkor lehetne kifizetni, ha azonnal per indulna a kifizetett összeg visszakövetelésére. (Hírösszefoglalónk)