Fájdalmas kérdés, érzékeny ügy
A Washington-barát varsói politikai elit keserűen vette tudomásul, hogy Barack Obama amerikai elnök nem jön el a megemlékezésre. A lengyel közéletben ugyanakkor éles vita dúl a hetvenedik évforduló kapcsán: míg a liberális oldal szerint a kétségbevonhatatlan szenvedések és a fájdalom túlhangsúlyozása helyett inkább a jövőre kellene összpontosítani, a konzervatív tábor szerint e dátum sokkal nagyobb jelentőséggel bír annál, hogy pacifista szellemiségű beszédekkel le lehessen tudni.
A lengyelek érzékenységét Merkel igyekezett maximálisan figyelembe venni. - Szeptember elseje a gyász és a német bűnösségre való emlékezés napja - hangoztatta a hét végén a konzervatív politikus, aki számára egyértelmű a németek történelmi felelőssége.
Németország és Lengyelország hiába tagja ugyanis az EU-nak és a NATO-nak, a Berlin- Varsó viszonyban épp a történelem megítélése okoz visszatérően feszültségeket. Sok lengyel úgy gondolja, hogy a második világháború után Kelet-Európából kitelepített és elűzött németek áldozatként való megjelenítésével bizonyos erők a német felelősséget igyekeznek csökkenteni.
Még problémásabb a történelem megítélése Varsó és Moszkva között. Putyin igyekezett a feszültséget csökkenteni azzal, hogy a Gazeta Wyborczában megjelent cikkében erkölcsi szempontból elfogadhatatlannak nevezte a náci Németország és a sztálini Szovjetunió között kötött, majd Lengyelország feldarabolásához vezető Molotov- Ribbentrop-paktumot. Egyúttal sajnálkozását fejezte ki az 1940-es katyni mészárlásért, amely során a szovjet belügyi alakulatok több mint húszezer lengyel tisztet és értelmiségit gyilkoltak meg.