Korszakváltás a tokiói politikai színtéren
A múlt században a Japánt még gazdasági világhatalmi státusz felé vezető LDP a XXI. századra már egy elavult és megújulni képtelen párt arcát mutatta. Koidzumi Dzsunicsiro volt miniszterelnök személyes karizmája és vezetői képességei miatt a japánok a korábbi két alsóházi választáson ugyan még kitartottak az LDP mellett, a Koidzumi távozása utáni három évben azonban a párt elvesztette a választók bizalmát.
A DPJ elsöprő győzelmével teljesen új korszak kezdődik Japánban, amelyben a távol-keleti országot évtizedekig előre vivő hármas összefonódás (a gazdasági és politikai élet, valamint a bürokrácia szoros kapcsolata) is megváltozhat. A sors iróniája, hogy a nagy csapást az LDP-re a párt alapításában fontos szerepet játszó egyik volt miniszterelnök unokája, Hatojama Jukio mérte. Minden bizonnyal az LDP-től ideológiában csak kis mértékben különböző DPJ elnöke lesz a szigetország új miniszterelnöke is.
Miniszterelnök a japán "Kennedy családból"
Egyik nagyapja miniszterelnök, a másik pedig a Bridgestone gumiabroncsgyártó vállalat alapítója. Apja külügyminiszter, bátyja pedig a korábbi kormányban több miniszteri posztot is betöltött. Ő maga mérnök, és az amerikai Stanford Egyetemen szerzett doktori címet. Ilyen pedigrével, sokak szerint a Kennedy családéhoz hasonló háttérrel kerül Hatojama Jukio a szigetország élére. Őt tartják az egyik leggazdagabb japán politikusnak, aki a 90-es években lépett ki a most elbukott LDP-ből, hogy megalakítsa az akkor még ellenzéki Demokrata Pártot. A DPJ-t ugyanaz év elején a korrupciós botrányba keveredett, és akkor háttérbe vonult Ozava Icsiro vitte a siker közelébe, de a szemei, valamint furcsa, hátrafésült, hullámos haja miatt és excentrikus fellépései miatt "földönkívülinek" becézett Hatojama Jukio is jelentős szerepet játszott ebben. A hatvankét éves Hatojama nős, felesége egy korábbi színésznő, aki továbbra is gyakran szerepel a tévében. (P. N.)