Fordulat Japánban
Jelentős változást ugyan nem várnak a politikusok hozzáállásában, kormányváltást azonban annál inkább akarnak a japán választók, akiknek egyszerűen elegük lett a kormánypárt botladozásaiból. A Koidzumi Dzsunicsiro 2006-os távozása óta elfogyasztott három, kérészéletű miniszterelnök sem tudott mit kezdeni a szociális problémákkal, az öregedő társadalommal, a fiatalok kilátástalanságával, a növekvő társadalmi egyenlőtlenséggel, valamint az egységes japán jövőkép hiányával. Bár úgy tűnik, hogy a gazdasági válságot az Aszo Taro LDP-pártelnök vezette kormány viszonylag jól kezeli, ez is kevés ahhoz, hogy javítson a párt és a kormány megítélésén.
Az LDP-s disszidensekből és több ellenzéki párt összeolvadásából 1998-ban alakult Demokrata Párt (DPJ) sikere szinte biztos a holnapi, várhatóan nagyon magas részvétellel lezajló választásokon. A győzelem mértéke azonban még nem biztos. A csütörtöki napilapok esti kiadásai közvélemény-kutatásokra hivatkozva arról számoltak be, hogy a kormányzás szempontjából fontos alsóházi választásokon a már felsőházi többséggel is rendelkező DPJ kétharmados többséget szerezhet.
A DPJ sikere esetén a politikusi dinasztiából származó hatvankét éves Hatojama Jukio lesz Japán új miniszterelnöke. Hatojama újfajta, a bürokráciától eltávolodó, átlátható kormányzást ígért, valamint bővülő belső fogyasztást, jobb szociális hálót és megoldásokat a társadalmi problémákra. Elemzők azonban felhívják a figyelmet a DPJ kormányzásban tapasztalatlan politikusaira, valamint arra is, hogy még mindig sokféle belső hang létezik a konzervatív LDP-től amúgy ideológiában nem túl távol álló Demokrata Pártban.
Egy biztos: a politikával szemben egyébként közömbös japán választók azért is várják a vasárnapot, mert végre elhihetik, hogy tényleg befolyásolni tudják országuk vezetésének sorsát.