Berlusconi és Kadhafi barátsága

London és Washington visszataszítónak nevezte a Lockerbie-merénylet terroristájának ünnepelt hazatérését, Silvio Berlusconi mégsem hagyja ki az olasz-líbiai barátság celebrálását Moammer el-Kadhafival.

A súlyos betegsége miatt a skóciai börtönből szabadon engedett Abdel Basset Ali al-Megrahit Líbiában hősként fogadták, s most hasonló parádéra készülnek vasárnap, Tripoliban, a 2008 augusztusában Olaszország és Líbia között aláírt barátsági egyezmény első évfordulóján. A díszvendég természetesen Berlusconi lesz, aki meglepetést is visz: szeptember elsejére, a líbiai forradalom 40. évfordulójára az olasz légierő műrepülőseit. A Berlusconi- Kadhafi-barátság újabb látványos felvonását a Fehér Ház fenntartással kíséri, miközben a líbiai vezér a szeptember 24-i ENSZ-látogatására készül. New York polgármestere, Michael Bloomberg jelezte, hogy nála Kadhafi nem fog lesátorozni, miként a római Villa Pamphili parkban tette. "A külpolitika ennél sokkal komolyabb: Berlusconi líbiai látogatása szükséges és hasznos" - hangsúlyozta viszont Franco Frattini olasz külügyminiszter.

A Líbiával való kapcsolattartás prioritás a Berlusconi-kormány számára: az Itáliába Líbia partjairól induló bevándorlók feltartóztatása, a líbiai kőolaj és földgáz, az olasz vállalkozások líbiai letelepedése és a Líbiából 1970-ben elüldözött 20 ezer olasz miatt. Berlusconi bocsánatot kért az olasz gyarmatosításért, és Tripoli engedélyezte, hogy az olasz csendőrség hajói líbiai vizeken állítsák meg az emberkereskedőket. Kadhafi az olaszokkal szembeni bosszú napját a barátságéra keresztelte át, és az UniCredit Bank részvényese lett (4,2 százalékkal). Róma autósztrádát ígért Tripolinak ötmilliárd dolláros befektetési csomag keretében, és Kadhafi visszavezetését a nemzetközi politikába. Ezt szolgálta júniusban Kadhafi legelső római útja és meghívása a júliusi G8-as csúcsra - történelmi kézfogással Barack Obamával.

Nem csak Washington tart attól, hogy a Líbiától való energiafüggés és befektetési vágy geopolitikai kompromisszumokba hajtja Rómát. "Túl sokba kerül nekünk ez a barátság, a napokban tengerbe veszett 70 bevándorló bizonyítja, hogy Kadhafi szava nem garancia" - állítja az olasz kereszténydemokrata Rocco Buttiglione.

"Kadhafi nem az ördög, ahogyan Ronald Reagan nevezte, a külpolitikában hosszú távon kell tervezni, ő vezeti Líbiát, vele kell tárgyalni" - mondta 90 éves tapasztalatával a volt hétszeres kormányfő, ötszörös külügyminiszter Giulio Andreotti. De Lampedusa szigetén - ahol ma a Líbiából érkező bevándorlók csónakjai kötnek ki - nem felejtik, hogy 1986-ban líbiai rakétákat lőttek ki rájuk.

Berlusconi és Kadhafi tavaly Bengáziban
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.