Mi történt mielőtt Sólyom László felment a komáromi hídra?
Gasparovic: Fontolja meg Sólyom!
Felkérte péntek délelőtt Ivan Gasparovic szlovák államfő Sólyom László magyar államfőt, fontolja meg szlovákiai látogatását. Ezt Heizer Antallal, hazánk pozsonyi nagykövetével közölte, akit az elnöki irodába kéretett. A szlovák államfő nyugtalanságát és aggodalmát fejezte ki. "Örülni fogok, ha ezt az üzenetet (Sólyom) nagyon komolyan veszi" - nyilatkozta a találkozó után Gasparovic. A szlovák elnök kijelentette, hogy a magyar államfő döntése hatással lesz a kétoldalú kapcsolatokra, de kizárta, hogy Sólyom látogatása a szlovák-magyar diplomáciai kapcsolatok megszakításához vezethetne.
Fico: '68-ban tank, most limuzin
Élesen bírálta a magyar államfőt Robert Fico szlovák kormányfő is, aki emlékeztetett arra, hogy Sólyom László éppen a Varsói Szerződés öt tagállamának negyvenegy évvel ezelőtti inváziójának napján érkezik Révkomáromba. - Akkor a magyar tankok jöttek, most pedig ő jön gyönyörű limuzinon, hogy megmutassa, ki az úr, ki parancsol itt. Nagyon veszélyes, amit Magyarország, különösen az államfője művel az utóbbi napokban és hónapokban - vélekedett a miniszterelnök, aki péntek délután lemondta minden hivatalos programját. - Tanácskozást hívok össze, hogy a Szlovák Köztársaság határozottan szembenézhessen ezzel a durva provokációval - közölte.
Fico Bajnainak: gondoskodnak a magyar államfő biztonságáról
Bajnai Gordon miniszterelnök tegnap felhívta szlovák partnerét és hangsúlyozta, hogy a népeinket összekötő közös királyunk, Szent István emlékének szentelt szoboravatás nehezen tekinthető a szlovák szuverenitás elleni támadásnak. A szlovák kormányfő biztosította Bajnai Gordont, hogy gondoskodnak a magyar államfő és a rendezvény biztonságáról - mondta Budai Bernadett kormányszóvivő. Hozzátette: a magyar miniszterelnök azt is világossá tette, hogy az 1968-as prágai tavasz leverésében játszott magyar szerepért mind Sólyom László köztársasági elnök, mind pedig a magyar kormány hivatalosan már bocsánatot kért.
A magyar miniszterelnök elmondta, hogy a magyar hatóságok a maguk részéről mindent megtesznek a szélsőséges elemekkel szemben a Magyar Köztársaság határain belül.
A magyar miniszterelnök megerősítette, hogy szükség van a két ország közötti feszültséget oldó, a problémák rendezését célzó párbeszédre. Erre jó alkalmat jelent a két ország külügyminisztere közötti jövő heti informális bledi találkozó, ahol megvizsgálják, hogy a két miniszterelnök munkatalálkozójára mikor, milyen kontextusban kerülhet sor.
Lajcak: Sólyom látogatása bátoríthatja a szélsőségeseket
Miroslav Lajcák, a szlovák diplomácia vezetője pénteken találkozott a pozsonyi nagykövetségek képviselőivel is és tájékozatta őket a szlovák-magyar kapcsolatok jelenlegi problémáiról - közölte Peter Stano külügyi szóvivő. Lajcák a találkozón azt mondta, hogy Sólyom látogatása bátoríthatja a szélsőségeseket, s Szlovákiának kötelessége ezt megakadályozni. Kifejtette: Szent Istvánt a szlovákok is királyuknak tekintik, szobrával nincs probléma, de a látogatás időpontja, és az előkészítés módja Pozsony számára elfogadhatatlan.
Lajcák szerint szükség van a legfelsőbb szintű szlovák-magyar találkozókra, s a kétoldalú kapcsolatokban semmiféle tabutémának nem szabad lennie. A szlovák külügyminiszter az Új Szó című szlovákiai magyar napilapban pénteken közölt interjúban azt mondta: Szlovákia és Magyarország között hiányzik a rendszeres kommunikáció, és ez szerinte problémát okoz.
Lajcák tegnap telefonon beszélt magyar kollégájával, Balázs Péterrel is.
"Szándékos ferdítés és helytelen"
- A magyar hadsereg csak statiszta szerepet játszott Csehszlovákia 1968 augusztusi szovjet megszállásában - nyilatkozta ezzel kapcsolatban Michal Horsky szlovák politológus. "Összekötni ezt az évfordulót Sólyom látogatásával szándékos ferdítés és helytelen, s külügyminisztériumunk alacsony kultúrájának bizonyítéka" - szögezte le Horsky.
A két szlovákiai magyar párt - a Magyar Koalíció Pártja és a Híd-Most - nem lát kivetnivalót abban, hogy a magyar államfő Révkomáromban részt vesz Szent István szobrának felavatásán, s ezért a Sólyom Lászlót ért szlovák bírálatokat csütörtökön visszautasította.
A magyar parlament külügyi bizottságának összehívását kezdeményezte tegnap este Németh Zsolt, a testület elnöke. (Munkatársainktól)