Vérfürdő bagdadi hivataloknál
Azóta, hogy az amerikai erők június végén kivonultak az iraki városokból, ismét folyamatosan nőtt a támadások száma az országban. Ez volt a legvéresebb nap a fővárosban. A támadások miatt felerősödött az emberekben a félelem, hogy az iraki kormány önállóan még nem tudja megteremteni a közbiztonságot, ami rossz előjel a januárban újraválasztásra készülő kormányfőnek, Nuri al-Malikinek. Igazolódni látszik az amerikaiaknak az a figyelmeztetése, hogy a lázadók, illetve a terroristák ismét megpróbálnak feszültséget szítani a felekezetek között, aláásni a bizalmat a síita többségű bagdadi kormány iránt - emlékeztet az MTI.
A merényletsorozat azért is jön rosszul a miniszterelnöknek, mert az iraki kabinet éppen nemrég fogadott el egy tervet, melynek értelmében népszavazást rendeznének annak érdekében, hogy az amerikai csapatok egy évvel a 2011-re tervezett kivonulás előtt hagyják el az arab országot.
"Szembe kell néznünk a tényekkel. Be kell ismernünk hibáinkat, miközben győzelmeinket ünnepeljük" - jelentette ki az iraki védelmi minisztérium szóvivője iraki és amerikai katonai tisztségviselők előtt. Az Irakíja televíziónak Bagdad biztonsági szóvivője azt nyilatkozta: "Gondatlanság történt, a biztonsági rendszabályok megsértése, amiért az iraki erőknek kell viselniük a felelősséget". A szóvivő hivatala közölte: tíz biztonsági tiszt ellen folyik nyomozás gondatlanság gyanújával. Tegnap is követtek el robbantásos merényletet a fővárosban: egy kerékpárra szerelt pokolgép robbant föl egy étterem mellett, és két ember halálát okozta.
A botrányai révén hírhedtté vált Blackwater (ma már: Xe) őrző-védő vállalkozást is bevonta 2004-ben a CIA abba a tervébe, amely az al-Kaida vezető terroristáinak felderítését, illetve megölését célozta - írja csütörtöki címoldalán a The New York Times. A több millió dollárt felemésztő program kézzelfogható eredményt nem hozott, és időközben le is állították. Bizonytalan, hogy a Bush-időszak egyik fő iraki szerződéses kedvezményezettjének, a Blackwaternek a gyilkosságok tényleges végrehajtása is a feladata lett volna, vagy csak képzésre, tervezésre és felügyeletre terjedt ki a megbízása. A világlap úgy tudja: a Blackwatert még bőven a Bush-érában vonták ki a tervből, miután a Központi Hírszerző Ügynökségen belül is megkérdőjelezték az al-Kaida elleni háború "kiszervezését", azaz egy magáncég bevonását. A teljes programot viszont már az Obama-elnökség alatt Leon Panetta, a CIA új igazgatója állította le. (Washingtoni tudósítónktól)