Sólyom-ellenes hisztéria Pozsonyban
Kifogásolják azt is, hogy Sólyom László - "ellentétben a nemzetközi diplomácia szokásaival és a tisztesség elveivel" - nem kíván egyetlen hivatalos szlovák vezetővel sem találkozni, ráadásul a látogatás időpontját érzéketlenül választották meg, mert 41 évvel ezelőtt éppen ezen a napon vonultak be a Varsói Szerződés öt tagállamának csapatai, hogy leverjék a prágai tavaszként ismert reformkísérletet. Mindezek miatt a magyar államfő ezen a napon nem szívesen látott vendég Szlovákiában, amely nem vállal felelősséget a látogatás következményeiért, beleértve a szlovák-magyar viszony további rosszabbodását is - hangoztatják a vezető szlovák politikusok.
Robert Fico szerdán részt vett a pozsonyi magyar nagykövetség ünnepi fogadásán, mert szerinte a "tisztességes meghívást illik elfogadni". Újságírók kérdésére válaszolva kifejtette: nem tartja helyénvalónak, hogy Sólyom László a szuverén Szlovákia területén ünnepelje a magyar államiságot. - Nem akadályozhatjuk meg - és nem is óhajtjuk ezt megtenni, mert jó kapcsolatokat akarunk szomszédunkkal -, hogy az elnök úr átlépje a magyar határt, de nem tudjuk feltartóztatni a szélsőséges Slovenská Pospolitost tagjait sem esetleges provokációikban. Ha Révkomáromban valami balhé tör ki, akkor azért csak ő lesz a felelős - nyilatkozta a miniszterelnök.
Milan Lajcák szlovák külügyminiszter ugyanakkor megerősítette, hogy Sólyom László látogatását a magyar fél a szokásoknak megfelelően, időben közölte, s a tárca a szükséges előkészületeket megtette.
A Magyar Koalíció Pártja nyilatkozatban ítélte el a szlovák miniszterelnök felelőtlen kijelentéseit, amelynek egyetlen célja az, hogy elterelje a közvélemény figyelmét a kormánykoalíció újabb korrupciós botrányairól. Lapunk megkeresésére Bastrnák Tibor ugyancsak célzatosnak minősítette a szlovák politikusok hisztériakeltését. - Közismert tény, hogy a magyar államfő elítélte a négy évtizeddel ezelőtti katonai agressziót, a történtekért hazája nevében bocsánatot is kért. Ezért csak az talál kivetnivalót az avatás és a magánlátogatásának időpontjában, aki ebből politikai tőkét akar kovácsolni - nyilatkozta lapunknak.
Révkomáromban ma kora este leplezik le Szent István bronzból készült lovas szobrát, Győrfi Lajos alkotását. Az avatáson részt vesz Sólyom László is, aki az előzetes tervek szerint a rendezvény ünnepi szónoka lesz.
A közelmúltban alakult új szlovákiai magyar párt, a Híd-Most elnöksége egyébként sajnálatosnak tartja, hogy Szent István révkomáromi szobrának pénteki felavatására nem hívták meg a Szlovák Köztársaság képviselőit.
A Külügyminisztérium meglepődéssel értesült arról, hogy Szlovákia legfelső szinten bírálja Sólyom László köztársasági elnök révkomáromi látogatását. Kohári Lajos helyettes szóvivő tegnapi közleményében azt írta, a rendezvény előkészítése az ilyenkor szokásos eljárás szerint megtörtént, amelynek során a szlovák fél semmilyen formában nem fejezte ki kifogását. Mint írta: kedden a révkomáromi szoboravatás helyszínén magyar előkészítő delegáció járt, ahol szlovák részről készséges együttműködést tapasztaltak a magyar Köztársasági Elnöki Hivatal és a Külügyminisztérium munkatársai. "A Magyar Köztársaság megérti és tiszteletben tartja Szlovákia érzékenységét az 1968-as katonai beavatkozással kapcsolatban" - fogalmaz a helyettes külügyi szóvivő, megjegyezve: ennek jegyében 2008. augusztus 21-én, a bevonulás 40. évfordulóján a magyar köztársasági elnök Budapesten, a szlovák és a cseh nagykövet jelenlétében elmondott beszédben követte meg a szlovák és a cseh népet. (MTI)
Robert Fico Slota újabb emberét menesztette
A szlovák kormányfő bejelentette, hogy a környezetvédelmi tárca újabb korrupciógyanús ügye miatt meneszti a tárca éléről Viliam Turskyt, a Szlovák Nemzeti Párt (SNS) tagját, miután az egyik pályázat győzteseként tanácsadójának egyik cégét hirdették ki. Ráadásul ez a társaság kért legtöbbet a szolgáltatásaiért. Egy éven belül Fico hasonló indokkal immár a harmadik személyt menesztette erről a posztról. Mindhárman Ján Slota pártelnök bizalmasai közé tartoztak. A miniszterelnök bejelentette: az új környezetvédelmi minisztert személyesen jelöli ki, akinek kötelessége lesz az összes gyanús szerződést azonnali hatállyal felmondani, s nem hajlandó támogatni az SNS további jelöltjét. Slota ezt a koalíciós szerződés megszegésének minősítette, mert az egyezség szerint a pártját illeti meg ez a tárca. Ennek ellenére a pártelnökség határozata alapján egyelőre nem lépnek ki a kormányból - közölte tegnap. Eközben kiderült: Nase Slovensko (A mi Szlovákiánk) néven új politikai pártot akar alakítani a pozsonyi sajtó által szélsőségesnek minősített Szlovák Testvériség (Slovenská Pospolitost) nevű szervezet. (Sz. J. P.)