Afgán szavazás merényletek között
"A választások sikeresek voltak" - jelentette ki, talán kicsit elhamarkodva Hamid Karzai afgán elnök, miután egyórás hosszabbítással, helyi idő szerint tegnap délután öt órakor befejeződött az elnök- és tartományi választás a közép-ázsiai országban, amelynek első, nem hivatalos eredménye várhatóan szombaton derül ki. A hivatalos végeredményt szeptember 17-én teszik közzé. A független választási bizottság szóvivője nem mondta meg, mi indokolta a hosszabbítást. A szavazatok összesítése az urnák lezárása után megkezdődött.
Egymásnak ellentmondó hírek érkeztek arról, hányan mentek el szavazni. Több tartományi tisztségviselő alacsony részvételről számolt be, az ENSZ kabuli missziójának szóvivője ugyanakkor azt mondta: Kabulban, az északi országrészben, sőt keleten is több szavazókör előtt sorok álltak. Sajtóhírek szerint alacsony a választási részvétel, különösen a déli országrészben, ahol a tálibok a legerősebbek.
A választási bizottság szerint "lényegében zavartalanul" zajlott a voksolás. Asziszulla Ludin, a bizottság elnöke ugyanakkor elismerte, néhány körzetben a feszült biztonsági helyzet miatt nem nyitottak ki a szavazóhelyiségek. "Eddig minden katasztrófáról szóló jóslat hamisnak bizonyult" - mondta a választásról Kabulban Richard Holbrooke, az amerikai elnök afganisztáni-pakisztáni különmegbízottja, hozzátéve, hogy "nem tudjuk, mi a helyzet vidéken". Karzai szerint az összesen 34 tartományból 15-ben 73 támadás történt.
Összehangolt támadást intéztek tálib lázadók például az észak-afganisztáni Baglán tartomány azonos nevű városa ellen. Heves, többórás összecsapás tört ki, amelyben az afgán biztonsági erők, német és magyar katonák támogatásával vették föl a harcot a támadókkal - közölte Dzsavid Basarat, a tartományi rendőrség szóvivője a dpa német hírügynökség szerint. Életét vesztette egy körzeti rendőrparancsnok, két rendőr megsebesült. A tálibok közül 21 halt meg. Bocskai István, a Honvédelmi Minisztérium szóvivője az MTI-nek elmondta, hogy Baglanin Dzsadid járásban, a Baglán folyó partján egy kis településnél robbant ki tűzharc az afgán hadsereg és tálibok között. Mint elmondta, az összecsapásban az afgán hadseregnek egy olyan százada vesz részt, amelynek kiképzését egy 26 magyar és 25 amerikai katonából álló OMLT (katonai megfigyelő és összekötő csoport) is segítette. Hozzátette, az OMLT tagjainak feladata az is, hogy tanácsokkal lássák el műveleti területen is az afgán alakulatot. A szóvivő közölte, a tálib lázadók megfutamodtak, így a századot visszavonták, a harcnak nincs magyar sérültje. Összesen 200 ezer afgán és 100 ezer külföldi katona vigyázta a rendet a voksolás napján.
Egy másik észak-afganisztáni tartományban, Dzsauzdzsánban merényletben megölték a tartományi választásokon induló egyik jelöltet. A fővárosban, Kabulban tűzharcban lelőttek két tálib fegyverest. Rakétatámadás érte a kelet-afganisztáni Gazni tartomány székhelyét, a szomszédos Gardéz központjában pedig két motorbiciklis öngyilkos merénylő hozott működésbe robbanószerkezetet. Egyik merényletben sem halt meg ártatlan ember. Előzőleg rakéták hullottak az északi országrészben Kunduzra, délen pedig Hilmend tartomány székhelyére és Kandahárra. Ezek a támadások sem követeltek halálos áldozatokat.
A kabuli külügyminisztérium arra kérte a sajtót, "a magas részvételi arányt biztosítandó", ne tudósítsanak az erőszakos cselekményekről, amíg tart a szavazás. Ennek nyilván nem tettek eleget a sajtóorgánumok.
Karzai elnök helyi idő szerint reggel hét órakor leadta szavazatát egy kabuli középiskolában. Biztosra vehető, hogy az államfő gyűjti be a legtöbb szavazatot, a kérdés az, második fordulóra kényszerül-e legerősebb kihívója, Abdullah Abdullah volt külügyminiszterrel szemben. Abdullah "a változás és a remény napjának" nevezte a szavazás napját, miközben egy másik elnökjelölt, Ramazan Basardoszt azt mondta, könnyedén le tudta mosni a szavazás után az ujját befestő festéket, szerinte a választás puszta komédia.
A NATO mindeközben tegnap közölte: megduplázná, azaz 400 ezerre emelné az afgán biztonsági erők számát. Anders Fogh Rasmussen NATO-főtitkár nagy sikernek minősítette a csütörtöki afganisztáni választásokat.