Náci jelszavak: vitatják a döntést

A törvény egyik legfőbb őre, a német Szövetségi Legfelsőbb Bíróság (BGH) büntetőtanácsának elnöke is tisztában van vele, hogy "mozgásteret" nyitottak az újbarnák előtt - de Jörg-Peter Becker úgy gondolja, hogy Németországban a náci jelszavak használata elválaszthatatlanul kötődik a német nyelvhez. Vagyis a hitleri nemzetiszocialista rezsim idején használt jelszavak csak németül náci jelszavak, más nyelvre fordítva teljesen más jelentéssel bírnak, mint "eredetiben".

Becker így indokolta azt a minap hozott ítéletet, amely nagy visszhangot váltott ki az itteni sajtóban. Több lap elképesztőnek, a valóságtól teljesen elrugaszkodottnak nevezte a BGH felfogását, miszerint a náci jelszavak angol, francia, orosz vagy más nyelvű változata ne merítené ki az uszítást vagy a gyűlöletbeszédet.

A karslruhei székhelyű BGH döntésével egy türingiai tartományi bíróság állásfoglalását függesztette fel. A náci jelszavak terjesztéséért több mint négyezer eurós pénzbüntetésre ítélt férfi autójában száz pólót találtak a rendőrök, egy pisztolyos kezet ábrázoló pólókon a "Blood and Honour is our voice/Combat 18 is our choice" angol nyelvű felirat volt olvasható.

A Blood and Honour (németül Blut und Ehre, magyarul Vér és Becsület) a náci ifjúsági szervezet, a Hitlerjugend hírhedt jelszava volt. Manapság a Blood and Honour név szélsőjobboldali szervezetek nemzetközi hálózatát takarja, a német tagszervezetet a szövetségi köztársaságban jogerősen már betiltották. A Combat 18-ban a számok az ABC betűire utalnak, jelen esetben az A-ra és a H-ra - amiből kitalálható, hogy a Führer, azaz Adolf Hitler monogramját "rejtik".

Becker az újságkommentárokban élesen bírált ítéletet azzal védte: nem a BGH feladata, hogy a német társadalomból "kiűzze" a náci gondolkodást. Ugyanakkor hozzátette, hogy a Blood and Honour feliratos pólókat szállító férfit és hasonszőrű társait nemzetiszocialista propaganda terjesztéséért lehetne felelősségre vonni, ám egy ilyen eljáráshoz más tényállást kellene bizonyítani.

Az újbarnák legszabadabban egyébként az interneten terjeszthetik nézeteiket. Német ifjúságvédelmi szakemberek szerint a szövetségi köztársaságban működő bajtársi közösségek és más szélsőjobboldali szervezetek legalább 350 honlapot tartanak fenn. Az idegengyűlölő NPD előszeretettel használja a Facebookhoz hasonló közösségi oldalakat is, de a "nemzeti demokraták" ott vannak az olyan népszerű online-platformokon, mint a Twitter.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.