Magánember lesz Bajnai a páneurópai pikniken
- A rendezvény fő szervezője, a Páneurópai Piknik '89 Alapítvány kifejezetten civil esemény keretében szeretne megemlékezni a történtekről - nyilatkozta tudósítónknak Magas László, az alapítvány elnöke. Kuslics Balázs, a soproni városháza szóvivője érdeklődésünkre ugyancsak hangsúlyozta: pártpolitikai gesztusok helyett civil ünnepség fejezné ki méltón a piknikre történő emlékezést, az alapítvány ezért Sólyom Lászlót kérte fel fővédnöknek, és meghívta Merkel német kancellárt is. Más politikusok nem kaptak meghívást.
A kancellár néhány hete jelezte érkezését, lapunk információi szerint Sopronpusztán az 1989-ben onnan menekülő keletnémetekkel és az egykori magyar szervezőkkel találkozik. Ezután egy soproni hotelben munkamegbeszélést tart Bajnai Gordonnal, majd részt vesz az Európa Koncerten a barlangszínházban, ahol beszédet is mond. Bajnai magánemberként csatlakozik a kancellárhoz és a magyar köztársasági elnökhöz.
Magas László elmondta: ők nem tiltakoznak a miniszterelnök jelenléte ellen, azt viszont nem szeretnék, ha felszólalna. A forgatókönyv szerint erre más politikusok sem kapnak lehetőséget.
- Nem értem a problémát, ha ez egyáltalán probléma, hiszen a szervezőknek és mindenkinek érdeke, hogy minél magasabb színvonalú legyen a megemlékezés - reagált lapunknak Gyarmati István nagykövet, a Demokratikus Átalakulásért Intézet vezetője a hírre, miszerint ő lobbizott volna azért, hogy a szervező civilek szándéka ellenére kapjon Bajnai Gordon meghívást a soproni ünnepségre. - Ha már a lobbizás szót használjuk, akkor elmondható, hogy ugyanúgy lobbiztam a miniszterelnök részvétele mellett, ahogy Németh Zsolt (az Országgyűlés külügyi bizottságának fideszes elnöke) vagy Carl Bildt svéd külügyminiszter részvétele mellett - közölte Gyarmati.
- Carl Bildt és Angela Merkel részvétele miatt a magyar partnereknek szinte kötelező ott lennie - érvelt a nagykövet lapunknak. Hozzátette, hogy jó volt az együttműködés a szervezők között, és nem minden civil szervező zárkózott el Bajnai meghívásától. Megkerestük a Konrad Adenauer Stiftungot is, de az alapítvány budapesti irodavezetője, Hans Kaiser nem kívánta kommentálni az ügyet.
Diplomáciai forrásokból úgy értesültünk, hogy a hivatalos és magánlátogatások között elsősorban ceremoniális különbségek vannak. Magánlátogatáson az érkező személyiséget nem fogadják a szokásos külsőségekkel, de a bevált nemzetközi gyakorlat szerint "illik" találkoznia a fogadó ország politikai vezetőivel.