Ellenzékieket erőszakoltak egy teheráni börtönben
Mehdi Karubi iráni ellenzéki vezető, volt elnökjelölt szerint megerőszakoltak a börtönben több férfit és nőt, akik az elnökválasztás hivatalos eredménye miatt tiltakozó valamelyik tüntetésen vettek részt - írta a Reuters. Az ellenzéki politikus Ali Akbar Hasemi Rafszandzsani ajatollahhoz, a Szakértők Tanácsának elnökéhez, volt köztársasági elnökhöz intézett hétfői levelében számolt be az ügyről, amely egyértelműen emlékeztet az amerikaiak által a bagdadi Abu Graib börtönben elkövetett szennyes bűnökhöz. Egy Hamid-Reza Katouzian nevű konzervatív képviselő az Iran Daily című angol nyelvű hírportálnak arról beszélt, hogy egy Mohszen Ruholamini nevű 25 éves fiatalembert agyonvertek a Kahrizak börtönben. A férfi apja az egyik ellenzéki elnökjelölt politikai tanácsadója volt. A halálesetről az iráni rendőrség főnöke azt állította, hogy vírusfertőzés okozta.
A június 12-i választás utáni tüntetéseken több száz embert vettek őrizetbe. Sokakat a Dél-Teheránban lévő Kahrizak börtönbe zárták. Egyes hírek szerint itt az iszlám erkölcsi törvényei ellen vétőket tartották fogva, más források szerint a különösen súlyos bűnözőket. Legalább három rab meghalt ebben a börtönben az utóbbi hetekben, és az ott uralkodó körülményekről elterjedt hírek közfelháborodást váltottak ki. A tömeges erőszak elterjedése csak növelte a felháborodást országszerte. Ez kényszeríttette Ismael Ahmadi-Moqadam dandártábornok, rendőrparancsnokot a bűntettek részleges elismerésére, s hogy a felelősség egy részét magára vállalja. A tábornok azt mondta, hogy a kínzásokban és az erőszakban csupán három őr vett részt, ezeket eltávolították, a börtön főnökét leszerelték és letartóztatták.
Ali Hamenei ajatollah, Irán legfőbb politikai és vallási vezetője Ruholamini halála után a "fogva tartás szabályainak megsértése miatt" - a börtönt bezáratta. A tüntetéseken őrizetbe vetteket az Evin börtönbe szállították át, ahol korábban is több politikai foglyot tartottak. Eközben a félhivatalos Fars hírügynökség továbbra is azt terjeszti, hogy a haláleseteket vírusfertőzés okozta, az egyébként iszonyú körülmények között tartott rabok között. Az al-Dzsazira hírportálja viszont iráni ellenzékiekre hivatkozva azt állítja, hogy a Kahrizak börtönben több fiatalt is agyonvertek.
A hatóságok közlése szerint még mindig mintegy kétszáz tüntetőt tartanak őrizetben, köztük reformpárti politikusokat, újságírókat, jogászokat. Az iráni főügyész szerint száz embert óvadék ellenében szabadlábra helyeztek a minap. Eközben azonban tartanak az ellenzéki értelmiségiek és a külföldi követségek munkatársai elleni kirakatperek. Bíróság elé állították az iszfaháni egyetem egy fiatal francia oktatóját. Őt is azzal vádolták, hogy részt vett az ellenzéki tüntetéseken, azokról felvételeket és beszámolókat készített, s ezt - a kémkedés bizonyítéka - a francia kulturális intézetnek továbbította. A kommunista kirakatperekre kísértetiesen emlékeztető eljárásokon a vádlottak vallomásaikban beismerik, hogy idegen ügynökként léptek fel, hogy megdöntsék az iszlám köztársaságot. A nagy hatalmú forradalmi gárda parancsnoka Muszavi és más ellenzéki vezetők bíróság elé állítását is követelte már. Bernard Kouchner francia külügyminiszter azt mondta, a francia külképviseletek menedéket adnak az üldözött tiltakozóknak.