Az EU tiltakozik a teheráni perek miatt

Az Iránban egyre nagyobb politikai befolyásra szert tevő Forradalmi Gárda vasárnap már Mir Hoszein Muszavi, a június 12-i elnökválasztáson alulmaradt jelölt elítélését sürgette zavargások szításának vádjával. A gárda politikai irodájának főnöke, Dzsadollah Dzsavani az IRNA hivatalos hírügynökség jelentése szerint Muszavi mellett pert követelt a másik vesztes elnökjelölt Mehdi Karubi, sőt a volt elnök Mohammed Hatami ellen is, akik úgymond "a fő gyanúsítottak a bársonyos forradalom" hátterében. Az iráni hivatalos média szerint a választásokat követő többnapos tüntetések 26 halálos áldozatot követeltek, s több száz embert vettek őrizetbe. A gárda egy másik parancsnoka pedig a külföldi média további korlátozását és ellenőrzését szorgalmazta.

Az Európai Unió három országa, Nagy-Britannia, Franciaország és a soros svéd elnökség is kifogásolta, sőt provokációnak minősítette, hogy az iráni elnökválasztást bíráló tüntetők elleni bírósági eljárás során immár kibővített csoport állt a teheráni forradalmi bíróság elé szombaton. Több tucatnyi iráni mellett a francia és a brit követség egy-egy alkalmazottja, valamint egy francia állampolgárságú egyetemi lektor is.

David Miliband brit külügyminiszter telefonon egyeztetett francia és svéd kollégájával, Bernard Kouchnerrel és Carl Bildttel. Brit részről teljességgel elfogadhatatlannak minősítették, hogy a korábban őrizetbe vett, majd júliusban szabadlábra helyezett követségi alkalmazottat, Husszein Rasszamot bíróság elé állítsák kémkedés vádjával. Az IRNA szerint a teheráni brit nagykövetség alkalmazottja azt vallotta, hogy a diplomaták kapcsolatot tartottak az ellenzéki elnökjelöltekkel, s beavatkoztak a zavargások idején. A francia nagykövetség kulturális részlegének csütörtökön letartóztatott munkatársát, Nazak Afsart is egyebek között azzal vádolják, hogy "bátorította a zavargásokat". A vádlottak padjára került Clotilde Reiss egyetemi lektor is, akit az iráni nemzetbiztonság elleni cselekményekkel is vádolnak. A 23 éves nő - aki francia lektorként dolgozott Iszfahánban, egy iráni egyetemen - állítólag vallomásában beismerte, hogy jelen volt a zavargásokon, és a megmozdulásról készített jelentését a követség kulturális részlegének adta tovább. Az EU nevében a soros elnök Svédország szombaton közölte, hogy a két követségi alkalmazott és a francia nő elleni pert az Európai Unió egésze ellen irányuló cselekedetnek tekintik, és ennek megfelelően kezelik.

A választás hivatalos eredménye szerint Mahmúd Ahmadinezsád a leadott szavazatok mintegy 80 százalékát szerezte meg, így megkezdhette második elnöki mandátumát.

Az Egyesült Államok felszólította Iránt annak a három amerikainak az elengedésére, akiket az iraki határ közelében vettek őrizetbe. Jim Jones nemzetbiztonsági tanácsadó szerint "ártatlan fiatalemberekről" van szó. Az iráni kormány vasárnap ismerte el, hogy immár egy hete őrizetben tartják a három határsértőt.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.