Újságírókat szabadítani ment Bill Clinton Phenjanba

Bill Clinton amerikai exelnök a KNDK-ba érkezett - a hivatalos észak-koreai KCNA hírügynökség kedd délben közölte a hírt. Clinton délután találkozott Kim Dzsong Il észak-koreai vezetővel is. A phenjani rádió szerint Clinton átadta Barack Obama elnök szóbeli üzenetét, amit Kim nagyra értékelt; a szóbeli üzenet tényét a Fehér Ház később cáfolta.

A "széles körű véleménycserén" részt vett Kang Szok Dzsu észak-koreai külügyminiszter és több magas rangú pártfunkcionárius is. Este Kim díszvacsorát adott Clinton tiszteletére a Pekhvavon állami vendégházban, amelyet korábban a Korea-közi csúcstalálkozók alkalmával használtak.

Clinton látogatásának célja a március óta fogvatartott két amerikai újságírónő szabadon bocsátásának elérése. A kaliforniai Current TV munkatársai Északkelet-Kínában dokumentumfilmet forgattak a koreai menekültekről és az őket kihasználó embercsempészekről. Eddig nem lehetett pontosan tudni, hogy Laura Ling és Euna Lee a viszonylag gyengén őrzött kínai-koreai határszakaszon miként került az észak-koreai 27. határőrdandár fogságába. A két országot a Tumen határfolyó választja el egymástól, amelynek szélessége nagyjából tízméteres, de egyes helyeken csak 3-4 méteres. Egyre valószínűbbnek tűnik, hogy a két nő a felvételek kedvéért valóban belépett a KNDK területére, a fogságba eséstől csak amerikai operatőrük és kínai tolmácsuk tudott megmenekülni. (Az operatőr azóta sem hajlandó nyilvánosan beszélni a történtekről.)

A KNDK központi bírósága végül is tiltott határátlépésért és kémkedésért 12 év munkatáborra ítélte az újságírónőket, akik nélkülözhetetlen ütőkártyává váltak a phenjani vezetés kezében. Szakértők már korábban is valószínűsítették, hogy a rezsim nem - vagy nem csupán - anyagi támogatást akar a fogvatartottakért, hanem saját pozícióinak erősítésére használja fel az esetet.

A kiszivárgott információk szerint az amerikaiak kezdetben Al Gore volt alelnököt akarták küldeni, aki egyben az újságírónőket foglalkoztató Current TV egyik alapítója is. A koreaiak azonban ragaszkodtak Bill Clintonhoz, mert egy exelnök - akinek a felesége hivatalban lévő külügyminiszter - jóval nagyobb mértékben befolyásolhatja a két ország közti kapcsolatok alakulását.

Bill Clinton és Kim Dzsong Il a phenjani tárgyalások után
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.